Почистване на Big Data: Какво точно прави рециклаторът на цифрови отпадъци

Почистване на Big Data: Какво точно прави рециклаторът на цифрови отпадъци

Почистване на файлове и търсене на дубликати - това в общи линии работят специалистите в едно, сравнително ново професионално направление "цифров рециклатор на отпадъци". Да, има такава професия, защото обемът на данните нараства всяка година, а заедно с тях и необходимостта от такива специалисти.

Експлозия на растежа

Big Data са структурирани или неструктурирани набори от данни с голям обем. Те се обработват със специални автоматизирани инструменти, които се използват за статистика, анализ, прогнози и вземане на решения.

Цифровият рециклатор на отпадъци в областта на Big Data е специалист, който сортира, организира и унищожава ненужни данни както на физически носители, така и на облачни сървъри. За пояснение - терминът Big Data беше предложен от редактора на Nature Клифърд Линч в специален брой през 2008 г. . Той говори за експлозивния растеж на информацията в света. Линч класифицира като големи данни всички масиви от разнородни данни, по-големи от 150 гигабайта в денонощие, но все още не съществува единен критерий.

Всяка година обемът на ненужната информация нараства поради развитието на Big Data. През 2023 г. светът ще генерира 120 зетабайта данни или 328,77 милиона терабайта на ден, а до 2025 г. този обем ще бъде повече от 180 зетабайта. Големите данни могат да затрупат системите, така че има нарастваща нужда от професионалисти, които могат да ги почистват периодично от излишна информация, копия и повредени данни, за да избегнат кошмарното препълване.

Професионален профил

Работата на рециклиращия може да се нарече допирна с работата на инженер по данни, който ги събира, почиства ги и ги структурира, както и конфигурира зареждането и движението на данни между отделните инструменти.

Около 45% от работното време на такива специалисти обаче се изразходват за зареждане (19%) и почистване на данни (26%). С нарастващия обем информация унищожителите на дигитални отпадъци ще започнат да изпълняват тези свои задържения. LinkedIn включи инженера по данни в своя доклад за новите работни места за 2020 г., който показа, че темпът на растеж на наемането на професионалисти за тази позиция се е увеличил с почти 35% от 2015 г. насам. Според анализаторите на Zippia броят на свободните позиции за инженери по данни ще се увеличи с 21% до 2028 г. в сравнение с 2018 г.

Специалист в тази професия ще анализира данните от мрежата с помощта на инструментите на Big Data и ще разработи специални алгоритми, които автоматично премахват ненужната информация. Отделна група специалисти ще работят и върху нови начини за свиване на файлове с цел намаляване на обема им.

Рециклаторът може да работи не само с фирмени системи, но и с данните, които всеки интернет потребител произвежда, когато посещава уебсайтове, изпраща писма или извършва други действия онлайн. Такъв специалист е в състояние да идентифицира дублираща се информация, спам съобщения, стара кореспонденция и повредени или злонамерени файлове, които се намират в мрежата и се прехвърлят от един сървър на друг.

Знания и умения

Доколкото работата на дигиталния рециклатор на отпадъци е свързана основно с професиите на инженер по данни и отчасти и на анализатор на данни, такъв служител ще се нуждае от познания за:

  • структури от данни и математически алгоритми. Това ще позволи да разберете как точно се съхраняват данните, за да ги извлечете и обработите правилно;
  • програмни езици. Алгоритмите за обработка на данни са написани на Python, а инструментите за обработка на данни са написани на Java и Scala;
  • SQL (Structured Query Language, език за структурирани заявки) и бази данни. Такива заявки ви позволяват да извличате данни от бази данни;
  • инструменти за работа с големи данни;
  • облачни технологии. Много компании работят с облачни данни;
  • основите на машинното обучение. Навикът и уменията да се работи с изкуствен интерект /ИИ/ ще помогнат при моделирането на данни и статистическия анализ, а въвеждането на нови инструменти ще автоматизира много процеси.

Тенденции в професията

Според анализаторите на ReportLinker се очаква индустрията за обработка на Big Data  да претърпи значителен растеж през следващите години поради търсенето на аналитични данни в различни сектори. Предвижда се световният пазар на науката за данни да нарасне с 15,6% от 2023 г. до 2027 г. Неговият възход ще бъде движен от няколко ключови фактора, включително бързото развитие на изкуствения интелект и машинното обучение, както и нарастващия обем структурирани и неструктурирани данни, генерирани от компаниите.

Очакванията са, че световният пазар на платформи за обработка на данни ще нарасне от сегашните $189,5 милиарда до $1,1 трилиона до 2030 г., като темпът на растеж ще е 25%. Това се дължи на няколко тенденции:

  • Възходът на Big Data. С развитието на Интернет на нещата, социалните мрежи и други източници на данни компаниите имат нужда от повече специалисти в обработката и филтрирането на информация.
  • Фокус върху вземането на решения, базирани на данни. За да се анализират масивите от информация, тя първо трябва да бъде филтрирана и визуализирана.
  • Поява на разширени анализи. Машинното обучение и други усъвършенствани анализи изискват разширена поддръжка, включително управление на съхранението и извличането на данни.
  • Търсене на обработка на данни в реално време.

Тъй като на пазара в много страни все още няма свободни работни места за рециклатори на цифрови отпадъци, би било прибързано да се говори за ниво на заплати.

В същото време в повечето университети все още нямат програми за обучение в тази област. За да се подготвите за бъдеща работа като рециклатор на дигитални отпадъци, можете да преминете обучение като инженер по данни. Това ще ви даде представа как да работите с големи данни и технологии за машинно обучение. Ако имате опит в областта на IT, можете също да изкарате отделни курсове, които ще ви позволят да придобиете основни умения, които са важни за вашата специалност, например безплатен курс по основи на програмирането в Python или SQL от Codecademy.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ