Съдия в САЩ разпореди на Google да отвори за конкуренти магазина си за приложения

Съдия в САЩ разпореди на Google да отвори за конкуренти магазина си за приложения

Американски съдия нареди на Alphabet, компанията майка на Google, да преразгледа своя бизнес с мобилни приложения, за да даде на потребителите на Android повече възможности за изтегляне на приложения и плащания за трансакции в тях, след решение на жури миналата година за видеоиграта Fortnite на Epic Games, предаде Ройтерс.

Разпореждането от американския окръжен съдия Джеймс Донато в Сан Франциско очерта промените, които Google трябва да предприеме, за да отвори своя доходоносен магазин за приложения, Play Store, за по-голяма конкуренция, включително предоставяне на приложения за Android от конкурентни източници.

Заповедта на Донато гласи, че в продължение на три години Google не може да забранява използването на методи за плащане в приложението и трябва да позволи на потребителите да изтеглят конкурентни платформи или магазини за приложения за Android.

Заповедта ограничава Google да извършва плащания към производителите на устройства за предварително инсталиране на своя магазин за приложения и да споделя приходи, генерирани от Play Store, с други разпространители на приложения.

От Google заявиха, че ще обжалват присъдата, довела до разпореждането пред базирания в Сан Франциско 9-ти апелативен съд на САЩ, и ще поискат от съдилищата на САЩ да спрат на пауза заповедта на Донато в очакване на обжалването.

„В крайна сметка, докато тези промени вероятно удовлетворяват Epic, те ще причинят набор от непредвидени последици, които ще навредят на американските потребители, разработчици и производители на устройства“, казаха Google.

Главният изпълнителен директор на Epic Тим Суини публикува в платформата за социалните мрежи X в понеделник, че разпореждането на Донато е „голяма новина“ и каза, че неговият Epic Games Store и други магазини за приложения ще дойдат в Google Play през 2025 г.

Суини заяви, че разработчиците на приложения, създателите на магазини и други имат три години „да изградят жизнена и конкурентна Android екосистема с такава критична маса, че Google да не може да я спре“.

Акциите на Alphabet поевтиняха с 2,5% до $164,39 в понеделник след решението. Донато каза, че Epic и Google трябва да създадат технически комитет от трима души, който да прилага и наблюдава разпореждането. Epic и Google получават избор на член, като тези двама членове ще изберат третото лице.

Донато заяви, че забраната му ще влезе в сила на 1 ноември, което според него ще даде време на Google да „приведе настоящите си споразумения и практики в съответствие“.

Съдебният иск на Epic, заведен през 2020 г., обвини Google, че монополизира начина, по който потребителите имат достъп до приложения на устройства с Android, както и начина, по който плащат за трансакции в приложението.

Базираната в Кери, Северна Каролина компания убеди съдебни заседатели през декември 2023 г., че Google незаконно е задушила конкуренцията чрез своя контрол върху разпространението на приложения и плащанията, проправяйки пътя за решението на Донато.

Google призова Донато да отхвърли предложените от Epic реформи с аргумента, че са скъпи, прекалено ограничителни и могат да навредят на поверителността и сигурността на потребителите. Съдията в голяма степен отхвърли тези аргументи по време на изслушване през август.

„В крайна сметка ще платите нещо, за да оправите света, след като бъдете установени като монополист“, каза той на адвокатите на Google.

В отделно антитръстово дело във Вашингтон, окръжният съдия на САЩ Амит Мехта на 5 август се произнесе в полза на Министерството на правосъдието на САЩ и каза, че Google незаконно е монополизирал търсенето в мрежата, харчейки милиарди, за да стане търсачката по подразбиране в интернет.

Google също започна процес през септември във федералния съд на Вирджиния по дело към Министерството на правосъдието за господстващото си положение на пазара на рекламни технологии.

Google отхвърли обвиненията и в трите случая.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ