САЩ глобяват Seagete с 300 млн. долара заради износ към Huawei

САЩ глобяват Seagete с 300 млн. долара заради износ към Huawei

САЩ глобяват Seagete с 300 млн. долара заради износ към Huawei

Американските власти наложиха глоба от 300 млн. долара на технологичната фирма Seagate за предполагаемо нарушаване на мерките за контрол на износа на твърди дискове към китайската компания Huawei, предаде Би Би Си.

Seagate Technology е доставила стоки на стойност над 1,1 милиарда долара на Huawei след въвеждането на контрол върху износа през 2020 г., съобщи Министерството на търговията.

Наказанието е последният ход на правителството на САЩ за ограничаване на износа на технологии към Китай.

Американските власти заявиха, че подобно оборудване може да се използва от китайската армия.

Seagate е доставила 7,4 твърди дискове на Huawei в рамките на около година, след като ограниченията за износа бяха въведени от администрацията на бившия президент Доналд Тръмп, според Министерството на търговията.

Тя продължи да прави това „дори след като Huawei беше поставена в Списъка на юридическите лица с поведение, вредно за нашата национална сигурност“, каза Матю Акселрод Бюрото по промишленост и сигурност (BIS) на министерството.

„Това действие е ясен призив за необходимостта компаниите да спазват стриктно правилата за износ на BIS, тъй като нашият екип по правоприлагането работи, за да гарантира както нашата национална сигурност, така и равни условия“, добави Акселрод.

Другите двама основни доставчици на твърди дискове на Huawei са спрели износа за китайската фирма в съответствие с новото правило, каза отделът.

Санкцията ще бъде плащана на вноски от 15 милиона на всеки три месеца през следващите пет години, каза Seagate.

Мярката идва в момент, когато САЩ продължават стремежа си да ограничат продажбите на технологии, включително модерни компютърни чипове, на Китай.

Huawei беше включен в списъка на САЩ с търговски ограничения през 2019 г. като част от усилията на Вашингтон да намали продажбите на американски стоки ктм компанията поради опасения за националната сигурност и външната политика.

Вашингтон заяви, че технологията може да бъде използвана от китайската армия за подпомагане на нарушенията на човешките права или за заплаха за националната сигурност на САЩ по други начини.

Китайското правителство многократно е отричало обвиненията.

През последните години много западни страни предприеха мерки срещу китайски технологични фирми поради опасения за сигурността.

На компании, специализирани в 5G технологията като Huawei, ZTE и Hytera, е забранено да инсталират оборудване в мрежи в САЩ, Австралия, Япония, Индия и Канада.

Междувременно правителството на Обединеното кралство нареди оборудването, инсталирано от Huawei, да бъде премахнато от 5G мрежите до 2027 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ