Huawei: Китайската индустрия за чипове ще се възроди в резултат на американските санкции

Huawei: Китайската индустрия за чипове ще се възроди в резултат на американските санкции

Huawei: Китайската индустрия за чипове ще се възроди в резултат на американските санкции

Индустрията на чипове в Китай ще бъде „възродена“ в резултат на санкциите на САЩ, каза висш ръководител на Huawei, след като китайският телекомуникационен гигант заяви, че е постигнал пробив в технологията за дизайн на полупроводници, предаде Си Ен Би Си.

„Вярвам, че китайската полупроводникова индустрия няма да седи със скръстени ръце, а ще положи усилия за ... самоукрепване и самоувереност“, каза ротационният председател на Huawei Ерик Сю по време на пресконференция.

„Що се отнася до Huawei, ние ще подкрепим всички подобни усилия за самоспасяване, самоукрепване и самодостатъчност на китайската полупроводникова индустрия“, добави той.

Полупроводниците играят ключова роля в по-широкомащабната битка между САЩ и Китай за технологично надмощие. През последните няколко години Вашингтон се опита да прекъсне достъпа на Китай и китайските фирми до чипове от висок клас чрез санкции и експортни ограничения.

През 2019 г. Huawei беше включен в черен списък на САЩ, наречен Entity List, който забранява на американски фирми да продават технологични компоненти на китайската компания. Забраната включва чипове за 5G продукти – сфера, в която Huawei е сред водещите компании в света. Ограниченията за чипове срещу Huawei бяха затегнати през 2020 г. и на практика блокираха достъпа на фирмата до най-новите чипове, необходими за нейните смартфони.

След това Вашингтон въведе по-широки ограничения за чипове миналата година, целейки да лиши китайските фирми от критични полупроводници, които биха могли да обслужват изкуствения интелект и по-напреднали приложения.

Съединените щати изразяват опасения, че Китай може да използва модерни полупроводници за военни цели.

Сю каза, че тези събития могат да стимулират, вместо да възпрепятстват, местната полупроводникова индустрия в Китай.

„Вярвам, че китайската полупроводникова индустрия ще се възроди при такива санкции и ще създаде много силна и самостоятелна индустрия“, коментира Сю.

Експерти казаха по-рано пред Си ЕН Би Си, че последният кръг от американски ограничения вероятно ще навредят на китайската полупроводникова индустрия. Съгласно настоящите правила някои инструменти или чипове, които са направени по американска технология, не могат да бъдат изнасяни в Китай.

Природата на веригата за доставка на чипове прави тези санкции много ефективни. Американски инструменти и технологии се използват в процеса на производство на чипове, дори ако полупроводникът е произведен в друга държава.

За момента вътрешната индустрия за чипове в Китай разчита в голяма степен на чуждестранни технологии и й липсват компании, които да могат да се мерят с тези в САЩ, Тайван, Япония и Южна Корея.

Пробив на Huawei

Китайските фирми сега се опитват да разработят инструменти, необходими за производството на полупроводници в страната.

Миналата седмица китайските медии съобщиха, цитирайки реч на Сю, че Huawei и други местни фирми съвместно са създали инструменти за проектиране на чипове, необходими за производството на полупроводници с размер от 14 нанометра. Сю каза, че тези инструменти ще бъдат проверени тази година, което ще им позволи да бъдат пуснати в употреба.

Ротационният председател потвърди, че е направил тази реч, но каза, че тези инструменти ще „значят много малко“ за бизнеса на Huawei. Това означава само, че китайските фирми разполагат с необходимите инструменти за проектиране в страната, каза той.

Huawei обаче се нуждае от по-модерни чипове за много от своите продукти. Компанията все още се бори с ефектите на американските санкции, като в петък тя каза, че нетната й печалба е спаднала с 69% на годишна база през 2022 година - най-големия спад в историята на фирмата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ