Шефът на ASML: Достъпът до Китай е от ключово значение
Логично е Китай да се стреми да разработи свое собствено полупроводниково оборудване, когато е ограничен от закупуването на технологични продукти, произведени в чужбина. Това заяви главният изпълнителен директор на нидерландския производител на оборудване за производство на чипове ASML Петер Венинк, цитиран от Ройтерс.
ASML Holding NV е най-голямата технологична фирма в Европа по пазарна капитализация и доминира на пазара за литографски машини - важно оборудване, необходимо за производството на компютърни чипове.
Миналата седмица компанията отчете силни печалби за първото тримесечие и каза, че продажбите в Китай ще се увеличат, тъй като китайските производители на чипове се втурват да купуват по-стари инструменти, които не попадат под ръководените от САЩ ограничения върху износа, които нидерландското правителство каза, че ще приеме през март.
Вашингтон се стреми да забави технологичния и военен напредък на Пекин, като възпрепятства производството на полупроводници.
Венинк каза на годишната среща на ASML в сряда, че не се притеснява от конкурентите в Япония, САЩ или Китай, които са близо до създаването на авангардни комерсиални литографски продукти, които да са конкурентни на тези на нидерландската фирма.
„Разбира се, това може да се случи, така че е абсолютно важно да продължим да имаме достъп до пазара на Китай. който е най-големият пазар за компютърни чипове в световен мащаб. Достъпът до пазара е толкова важен за нас, колкото и за нашите китайски клиенти“, каза той.
Венинк отбеляза, че политики за субсидии в САЩ, Китай и Европа ще доведат до нов производствен капацитет, който първоначално не се използва. Това ще предизвика повече пренасищане, каквото се наблюдава и сега след недостига от пандемията от COVID-19.
Според него обаче глобалният пазар на чипове ще се удвои до 1,0 - 1,2 трилиона долара до края на десетилетието.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.