Технологичните гиганти ще инвестират над 300 млрд. долара в ИИ през тази година

Технологичните гиганти ще инвестират над 300 млрд. долара в ИИ през тази година

Технологичните компании с мегакапитализация насочиха инвестиции за милиарди долари в сферата на изкуствен интелект миналата година в опит да покрият огромното търсене. По всичко личи, че интересът към сектора няма да стихне през 2025 г., пише Си Ен Би Си.

Meta, Amazon, Alphabet и Microsoft възнамеряват да похарчат общо 320 милиарда долара за ИИ технологии и изграждане на центрове за данни през 2025 г. въз основа на коментари от техните изпълнителни директори в началото на тази година и по време на финансовите им отчети през последните две седмици. За сравнение, общите капиталови разходи за миналата година са били в размер на 230 млрд. долара.

Технологичните компании вече са налели много милиарди долари в ИИ проекти след дебюта на ChatGPT през 2022 г., докато се надпреварват да разширят центровете за данни с множество графични процесори (GPU) на Nvidia и да усъвършенстват своите модели.

Появата на новия ИИ модел на китайския стартъп DeepSeek обаче предизвика ударна вълна в сектора, тъй като разработката му е струвала значително по-мало от тази на някои базирани в САЩ негови конкуренти.

Тези страхове предизвикаха разпродажба на пазара миналата седмица, изтривайки общо 800 милиарда долара от пазарната капитализация на производителите на чипове Nvidia и Broadcom за един ден. Това развитие принуди главните изпълнителни директори на американските технологични компании да отговарят на въпроси относно техните планове за огромни разходи и дали всичко това е необходимо.

Отговорът засега е, че разходите няма да забавят темпото.

Amazon представи най-амбициозната разходна инициатива сред гореспоменатите четири гиганта, като компанията си постави за цел да отдели над 100 милиарда долара за инвестиции спрямо 83 милиарда долара през 2024 г. Главният изпълнителен директор Анди Джаси каза по време на конферентен разговор за финансовите резултати на компанията през последното тримесечие, че парите ще отидат най-вече за ИИ за облачното подразделение Amazon Web Services.

„Мисля, че както нашият бизнес, така и нашите клиенти и акционери, ще бъдат щастливи в средносрочен до дългосрочен план, че преследваме капиталовата възможност и бизнес възможността в ИИ“, каза той.

Миналия месец Microsoft заяви, че ще отдели 80 милиарда долара през фискалната 2025 г. за създаване на центрове за данни за дейности, свързани с изкуствен интелект. Над половината от тези разходи се очаква да бъдат насочени към САЩ, каза президентът на компанията Брад Смит. Фискалната година на Microsoft приключва през юни.

Alphabet заговори заа 75 милиарда долара капиталови разходи през тази година, като през първото тримесечие се очакват 16 до 18 милиарда долара. Финансовият директор Анат Ашкенази каза във вторник, че по-голямата част от разходите ще бъдат насочени към „техническа инфраструктура, предимно за сървъри, следвани от центрове за данни и мрежи“.

Междувременно главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг определи капиталовия бюджет на своята компания за изкуствен интелект от 60 до 65 милиарда долара през януари, наричайки 2025 г. „определяща година за ИИ“. В публикация във Facebook той каза, че този ход ще помогне за „отключване на исторически иновации и ще разшири американското технологично лидерство“.

Какво остава за другите три компании от т. нар. „Великолепната седморка“ – Apple, Tesla и Nvidia.

Разходите на Apple за ИИ е трудно да се прогнозират, като те често се показват в оперативните разходи, тъй като компанията наема капацитет за обучение от облачни доставчици. Моделите, които са в основата на Apple Intelligence, бяха обучени в Google Cloud например. Apple също наема облачен капацитет от AWS и Azure.

„По отношение на капиталовите разходи е важно да запомните, че ние използваме хибриден вид подход, при който правим нещата вътрешно и имаме определени партньори, с които правим бизнес навън, където капиталовите разходи ще се появят в съответните им бизнеси“, каза главният изпълнителен директор Тим Кук по време на конферентен разговор за финансовите резултати миналата година.

Tesla заяви след финансовия си отчет в края на януари, че капиталовите разходи, свързани с ИИ, са били приблизително 5 милиарда долара през 2024 г. от общо 11,34 милиарда долара. Компанията очаква разходите й за ИИ да се запазят на това ниво през годината.

Nvidia ще представи финансовия си отчет до по-късно този месец. Едно е сигурно – капиталовите разходи ще изглеждат много по-различно, тъй като Nvidia е тази, която разработва и доставя ИИ технология, вместо да я купува.

За Amazon, Google и Microsoft разходите за ИИ са високи, но се очаква да доведат до голяма полза за техните облачни бизнеси, които са основни двигатели на растежа. Всички те казаха, че клиентите искат повече инструменти за обработка на ИИ и че планират да изпълняват по-големи натоварвания в облака.

Но през последното тримесечие резултатите на облачните бизнеси бяха по-слаби от очакваното, като и трите компании не достигнаха консенсусните оценки. Голяма причина беше недостигът на доставки.

„Предвиждам, че тези ограничения наистина ще започнат да се отпускат през втората половина на 2025 г.“, каза Джаси от Amazon.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ