Tech Connect – новото специално издание на „Мениджър“

Tech Connect – новото специално издание на „Мениджър“

Скоро ще се роди 8-милиардният жител на планетата. За достигането на първия 1 млрд. бяха нужни 1800 години. Следващият се появи по-бързо – само след 123 г.. Процесът продължи да се ускорява и достигна 33 г. Днес това нарастване се очаква да стане за 12 години.

Със същото темпо се развиват и технологиите. Животът стана по-лесен, но и по-забързан. Светът изглежда по-малък и по-достъпен. Тепърва ще разберем дали сме сами във Вселената.

Комуникацията еволюира от използването на пощенски гълъби до пращането на над 3 млн. имейла в секунда. Всеки ден. Цифровото развитие дава тласък на всяка индустрия. Бизнеси, малки и големи, се разрастват със скоростта на светлината. Автоматизацията улеснява и най-сложните процеси и ако я нямаше, не бихме могли да произвеждаме енергия или да я използваме. А прогрес без нея е невъзможен.

Напредъкът в селското стопанство увеличава производството на храни, които ще са все по-нужни. Здравето ни става функция на дигитализацията в здравеопазването. От общуване между лекари и пациенти до дистанционни медицински процедури.

Онлайн обучението се опитва да реши проблемите на новото поколение, за което образованието не е достатъчно интересно. Някои държави водят, други догонват.

Първото издание на Tech Connect търси развитието и приложението на технологиите в различни сектори.

В изданието четете:

Трансформация със скоростта на светлината

Потенциалните предимства на технологиите днес изискват вложения и вниманието на бизнеса.

Сърцето на академичните дискусии и деловите срещи започна да пулсира в Zoom, Teams и Meet. Отдалечената работа създаде цяло ново поколение дигитални номади, неограничени от физическите рестрикции на офиса и работното време. Криптовалутите промениха финансовите реалности и направиха някои милионери с няколко натискания на мишката. Темповете на дигитализация изпревариха с години планираните срокове. Те на свой ред отключиха повишената нужда от инвестиции и експерти в области като облачните услуги, дигиталния маркетинг и киберсигурността.

Еднорози в галоп

Кои са компаниите от региона, които успяха да постигнат оценка от поне 1 млрд. долара.

Много хора ще запомнят 2021 г. с опитите на света да се отърси от пандемията, блокадата и да се върне към нормалността. За технологичните предприемачи обаче тази година бе много повече от това. Тя е исторически най-добрата, която някога е съществувала. Тогава над 500 стартъпа по света получиха статут на “еднорози” - частни бързоразвиващи се компании с оценка надхвърляща 1 млрд. долара, която се формира на база привлечени дялови инвестиции. Броят на тези бизнес организации бе 3 пъти повече спрямо всеки друг минал период.

Двигател на икономическия растежа

 

Приходите на софтуерната индустрия продължават да изпреварват ръста на БВП и през 2022 г. се очаква тенденцията да продължи.

Въпреки всички кризи и предизвикателства, пред които се изправиха световните икономики през последните години, софтуерният сектор в България, като най-значимата част от индустрията на Информационните и комуникационни технологии (ИКТ), затвърждава позицията си на двигател на икономическия растеж. Според предварителните данни от годишното проучване, с които асоциацията ежегодно измерва развитието и трендовете в бранша, БАСКОМ – Барометър, тази година ръстът се очаква да бъде над 20%. Това прави софтуерният сектор най-бурно растящият в последното десетилетие.

Българската следа в космоса

EnduroSat подкрепя втората мисия на Intuitive Machines до Луната, планирана да се реализира до юни 2023 г.

Създадена през 2015 година като продължение на образователната програма Space Challenges, EnduroSat днес е една от най-бързо развиващите се компании в Европа за разработка на наносателити и космически услуги, свързани с тях. Основната цел на създателя и Райо Райчев и екип от повече от 110 инженери е да направи космоса достъпен за всяка компания и образователна институция по света. EnduroSat цели да трансформира сложната сателитна индустрия в услуга за данни, която да позволи бърз достъп до космически данни директно в cloud. А те на свой ред да се генерират от стотици сензори в орбита.

Търсете Tech Connect в разпространителската мрежа в цялата страна и на zinzin.bg

Приятно четене от екипа на списание „Мениджър“!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ