Технология със спорен резултат учи изкуствен интелект да чете мисли
Австралийски изследователи от проекта DeWave на Технологичния университет в Сидни се сблъскаха с неясна сложност при разработването на своя интерфейс за четене на мисли. Предимството на тяхната разработка е, че не изисква имплантиране на електроди в жив човешки организъм. Достатъчно е да бъде поставена специална шапка, за да бъде направена електроенцефалограма и след това мозъчните импулси да бъдат преобразувани в определен код.
Процесът на разчитане на мозъчната активност вече не е труден, но интерпретацията на сигналите е практически невъзможна задача. Първо, всички хора имат различна физиология, така че малки нюанси на получените сигнали, изкривяват цялостната картина. Второ, човек не е робот и мозъкът му не може да се съсредоточи само върху една задача, огромна част от получените сигнали изобщо нямат никакво отношение към нея. Трето, дори такава проста задача като четенето на текст се изпълнява от хората по различни начини, поради което е невъзможно да се създаде единен алгоритъм за обработка на данни.
Решението беше намерено бързо - изследователите използваха невронни мрежови технологии, с тяхната способност да се самообучават, така че да получат един вид "разпознавател на мозъчни сигнали". Тази система, в допълнение към данните от електро-енцефалограмата, използва информация от камери, за да проследи позицията на очите, докато се чете даден текст. Изкуственият интелект се научава да сравнява мозъчните импулси и поведението на очите, за да реагира само на четене на текст и да превръща сигналите в код, а него в конкретни думи.
И тук възникна проблем поради факта, че невронната мрежа по подразбиране се стреми да оптимизира резултата. Вместо да разпознава точните думи, тя търси смислови образи, като се опитва да предаде смисъла на посланието, но не и неговите детайли. Поради това „мъж” се превръща в „личност”, която след това става „автор”, „персонаж” и т.н. За повечето задачи това няма значение, но в основата си тази технология не работи правилно. Учените стигнаха до заключението, че езиковите модели на изкуствения интелект все още трябва да бъдат обучавани и още обучавани, преди да могат да бъдат използвани при работа с жив човешки мозък. Или май е по-добре изобщо да не се рискува.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.