Топ мениджър в Google: Изкуственият интелект е твърде важен, не можем да си позволим провал

Топ мениджър в Google: Изкуственият интелект е твърде важен, не можем да си позволим провал

Технологията за изкуствен интелект (ИИ) е твърде важна и не можем да си позволим провал, каза пред Би Би Си висш изпълнителен директор на Google.

„Той има потенциал за огромни пробиви в различните индустрии“, каза Мат Бритин, президент на Google за Европа, Близкия изток и Африка.

Коментарът му дойде, след като Google се споразумя за съвместно изследователско партньорство с университета Кеймбридж.

Като част от него технологичният гигант ще предостави безвъзмездна помощ за новия Център за изкуствен интелект, вдъхновен от човека, който ще събере на едно място академици и учени от Кеймбридж и с експерти от Google.

Дългосрочното споразумение ще се фокусира върху редица области, включително роботика, здравеопазване и изменение на климата.

Партньорството идва преди срещата на върха за безопасността на ИИ в Обединеното кралство в „Блечли Парк“ - домът на разбивачите на кодове, помогнали за края на Втората световна война, на 1 ноември и 2 ноември.

Това е предизвикано от засилващ се дебат за потенциалните ползи от изкуствения интелект и опитите на регулаторите в много страни да създадат правила и рамки за бързо развиващата се индустрия.

„Ако го направим правилно, може да има огромни пробиви в здравеопазването, в потенциала за неограничена и чиста енергия, както и в създаването на общество, в което всеки получава възможности чрез образование и мощни, интелигентни инструменти“, коментира Бритин.

Вицепрезидентът по изследванията в Google DeepMind и професор по информационно инженерство в университета в Кеймбридж Зубин Гахрамани каза пред Би Би Си, че изследванията, които новият център ще направи, могат да помогнат за справяне с климатичните проблеми.

Бритин посочи, че устойчивостта и решенията за справяне с климатичната криза са били дългосрочен фокус за Google и неговото ИИ подразделение - DeepMind, като каза, че изследванията му са помогнали за намаляване на потреблението на енергия и разходите в центровете за данни на технологичния гигант.

„Присъединих се към компанията през 2007 г. и това беше годината, в която станахме въглеродно неутрални. Тогава станахме един от най-големите купувачи на възобновяеми енергийни източници в света“, каза Бритин, като добави, че скорошните споразумения на Google за закупуване на енергия в Обединеното кралство ще доведат до използване на услуги в страната на почти изцяло безвъглеродна основа до 2025 г.

Други обаче изразиха загриженост, че революцията на изкуствения интелект, която Google подпомага, причинява големи щети на околната среда, като един академик я нарече „огромна добивна индустрия за 21-ви век“.

Скорошно проучване предполага, че експлозивният растеж на сектора може скоро да доведе до използването на толкова енергия, колкото от страна с размерите на Нидерландия, което кара автора му да подчертае, че ИИ трябва да се използва само когато е абсолютно необходимо.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тошко Йорданов: Няма пари в държавата, наказателна отговорност за Асен Василев
Тръмп ще наложи санкции на Русия, ако Путин откаже да преговаря за Украйна
Зеленски: Нужни са най-малко 200 хил. европейски миротворци за гаранции за сигурност
Панама подаде жалба до ООН заради заплахите на Тръмп да вземе канала
Зеленски постави под съмнение ангажираността на САЩ към бъдещето на Европа
Костадинов: Няма да допуснем България да влезе в еврозоната
Сигнали за бомби в десетки училища в страната вдигнаха на крак полицията
Банки използват "командни зали" заради очакваното търговско напрежение при Тръмп