Топ мениджър в Google: Изкуственият интелект е твърде важен, не можем да си позволим провал

Топ мениджър в Google: Изкуственият интелект е твърде важен, не можем да си позволим провал

Топ мениджър в Google: Изкуственият интелект е твърде важен, не можем да си позволим провал

Технологията за изкуствен интелект (ИИ) е твърде важна и не можем да си позволим провал, каза пред Би Би Си висш изпълнителен директор на Google.

„Той има потенциал за огромни пробиви в различните индустрии“, каза Мат Бритин, президент на Google за Европа, Близкия изток и Африка.

Коментарът му дойде, след като Google се споразумя за съвместно изследователско партньорство с университета Кеймбридж.

Като част от него технологичният гигант ще предостави безвъзмездна помощ за новия Център за изкуствен интелект, вдъхновен от човека, който ще събере на едно място академици и учени от Кеймбридж и с експерти от Google.

Дългосрочното споразумение ще се фокусира върху редица области, включително роботика, здравеопазване и изменение на климата.

Партньорството идва преди срещата на върха за безопасността на ИИ в Обединеното кралство в „Блечли Парк“ - домът на разбивачите на кодове, помогнали за края на Втората световна война, на 1 ноември и 2 ноември.

Това е предизвикано от засилващ се дебат за потенциалните ползи от изкуствения интелект и опитите на регулаторите в много страни да създадат правила и рамки за бързо развиващата се индустрия.

„Ако го направим правилно, може да има огромни пробиви в здравеопазването, в потенциала за неограничена и чиста енергия, както и в създаването на общество, в което всеки получава възможности чрез образование и мощни, интелигентни инструменти“, коментира Бритин.

Вицепрезидентът по изследванията в Google DeepMind и професор по информационно инженерство в университета в Кеймбридж Зубин Гахрамани каза пред Би Би Си, че изследванията, които новият център ще направи, могат да помогнат за справяне с климатичните проблеми.

Бритин посочи, че устойчивостта и решенията за справяне с климатичната криза са били дългосрочен фокус за Google и неговото ИИ подразделение - DeepMind, като каза, че изследванията му са помогнали за намаляване на потреблението на енергия и разходите в центровете за данни на технологичния гигант.

„Присъединих се към компанията през 2007 г. и това беше годината, в която станахме въглеродно неутрални. Тогава станахме един от най-големите купувачи на възобновяеми енергийни източници в света“, каза Бритин, като добави, че скорошните споразумения на Google за закупуване на енергия в Обединеното кралство ще доведат до използване на услуги в страната на почти изцяло безвъглеродна основа до 2025 г.

Други обаче изразиха загриженост, че революцията на изкуствения интелект, която Google подпомага, причинява големи щети на околната среда, като един академик я нарече „огромна добивна индустрия за 21-ви век“.

Скорошно проучване предполага, че експлозивният растеж на сектора може скоро да доведе до използването на толкова енергия, колкото от страна с размерите на Нидерландия, което кара автора му да подчертае, че ИИ трябва да се използва само когато е абсолютно необходимо.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ