Си надгражда дипломатическите връзки на Китай с рекорден брой страни в опит да се противопостави на САЩ

Си надгражда дипломатическите връзки на Китай с рекорден брой страни в опит да се противопостави на САЩ

Китайският президент Си Дзинпин засили дипломатическите връзки на страната с рекорден брой държави миналата година, докато се стреми да обедини Глобалния Юг, за да помогне за прекрояването на водения от САЩ световен ред, пише Блумбърг.

Пекин надгради начина, по който описа връзките със 17 държави и територии, повечето от които са от развиващия се свят, според анализ на Блумбърг на изявления, издадени от външното министерство.

Докато Вашингтон изгради дипломатическа стратегия, зависеща от коалиции от предимно богати съюзници, Пекин прави обратното, ухажвайки развиващите се страни, които съставляват по-голямата част от населението на света, използвайки помощ, търговия и инвестиции. Геополитическите ползи са видими и тази седмица с първото посещение на президента на Малдивите Мохамед Муизу в Китай, нарушавайки традицията, създадена от предишни малдивски лидери, и осигурявайки на Си победа над регионалния съперник Индия.

„Със задълбочаването на стратегическата си конкуренция със САЩ, Китай е все по-нетърпелив да втвърди партньорската си база с повече страни“, каза Юн Сун, директор на китайската програма в Stimson Center. Това важи особено за нации, които зависят от Китай икономически или имат сходни възгледи за света.

Страните, които подобриха връзките си с Китай миналата година, включват съседните Туркменистан и Киргизстан, Замбия и Етиопия в Африка, както и Венецуела, Уругвай и Колумбия в Латинска Америка.

Китай също така засили връзките си със Соломоновите острови и Никарагуа, които прекъснаха дипломатическите отношения с Тайван.

„Много от тези страни са в зони на съперничество със САЩ и Запада“, каза Ерик Оландър, който е съосновател на проекта China-Global South. Тези, които са се наклонили към Китай, „ще бъдат възнаградени с надграждане на дипломатическите връзки, за да бъдат заключени в китайската вселена“, добави той.

Пекин има различни етикети за двустранните си отношения. Той използва „всеобхватно стратегическо партньорство при всякакви условия“ за Пакистан, Беларус и Венецуела, за да опише приятелство, което остава силно при изпитанието на различни условия. За САЩ той описва връзките като „отношения на големи сили от нов тип“.

Връзките със Сингапур бяха официално надградени до „всеобхватно висококачествено и ориентирано към бъдещето партньорство“ през април, отражение на ангажимента за сътрудничество в области като цифрова икономика и зелено развитие.

Китай използва „стратегически“, за да опише много от новите си отношения. Това сигнализира, че двете страни не само имат двустранен обмен и сътрудничество, но могат да се координират по международни и регионални въпроси, обяснява Китайския институт за международни изследвания - мозъчен тръст, свързан с външното министерство.

Има промяна и в начина, по който Си провежда дипломатически ангажименти. Той намали международните пътувания миналата година, прекарвайки само 12 дни извън Китай и посещавайки четири нации - най-ниското ниво за година без пандемия, откакто дойде на власт.

Вместо това Си накара чуждестранни високопоставени лица да пътуват до Китай. Миналата година той беше домакин на около 70 лидери от глобалния юг, най-много от 2019 г. въз основа на изчисления на Блумбърг. Тези визити бяха основно в рамките чрез две срещи на високо равнище със страни от Централна Азия и форум, посветен на неговата водеща инициатива за изграждане на инфраструктура „Един пояс, един път“.

„Активната дипломация“ през 2023 г. предполага, че Си се опитва да изгради здрава основа за международните отношения, тъй като се очаква той да даде приоритет на вътрешните проблеми тази година предвид икономическото забавяне на Китай, каза Сун.

Високопоставени китайски служители приветстваха „засиленото международно влияние на Китай, по-силния капацитет за насочване на нови начинания и по-голямата морална привлекателност“ на среща на Комунистическата партия в края на миналия месец. Те също обещаха да увеличат влиянието на Китай върху глобалните събития и да отхвърлят „всички действия на политика на власт и тормоз“.

За Китай тези ходове имат за цел да спечелят повече партньори в един все по-фрагментиран свят, каза Уанг Иуей, директор на Центъра за европейски изследвания към университета Ренмин.

„Като засилва връзките с тези страни, Китай си осигурява суровини и вериги за доставки за бъдещето“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ