В бизнеса трябва и да си добър политик

В бизнеса трябва и да си добър политик

„Няма да го направя“, каза той. „Не искам да съм приятел с хора, които не обичам и уважавам само, защото искам нещо от тях“.

Това са думи на висш мениджър в компания от Fortune 500. Това е тема, която чуваме отново и отново от мениджъри на всички нива. Някои от тях са склонни да вземат участие в това, което те наричат ​​"политически игри". Някои мислят за организационните конфликти и конкуренцията като за юношески игри. Някои обаче искат спорове уредени чрез данни, анализ и логика.

Колкото и да не ви се иска политическите игри обаче са част от бизнеса. Ако не искате да сте в техен плен ще трябва да ги опознаете и да обърнете резултата във ваша полза.

Ако се лишите от подкрепата на определени хора, ще се лишите и от възможността да упражнявате влияние извън вашата група. И дори в собствения ви свят, влиянието ви ще бъде ограничено. Ако някога сте работили за шеф, на който му е липсвало всякаква организационно влияние или надеждност вие знаете какво е разочарованието. Това до известна степен е поради липса на връзки и отношения с външния свят.

Правилният подход не е да се избегнете политиката и външното взаимодействие, но да вземете участие в позитивните начини, за да си гарантирате добър край. Можете активно да постигнете успех в създаването на съюзници и поддръжници около една обща кауза, упражнявайки влиянието си.

Може да постигнете това като активно фокусирате усилията си върху крайните резултати, които да носят полза на фирмата ви. Наистина за някои хора е трудно да си сътрудничат с партньори, които не харесват. Понякога те обаче са от съществено значение за успеха на компанията им и за нейното развитие. Освен това чрез различното взаимодействие така трупате опит в отношенията си с хората.

Най-важният принцип, на който трябва да се осланяте в тези деликатни отношения е да не позволите личната ви нагласа и мнение да влияят на бизнеса ви. Винаги разглеждайте ситуацията в професионален план. Така оценката ви ще остане трезва и няма да се поддадете на влиянието на емоциите.

Другият важен принцип, който трябва да помните е да отстоявате позицията си и да не се оставяте тя да бъде променена в хода на преговорите. Това е най-важната тънкост в така наречените политически игри. Разбира се агресивният подход не се препоръчва, за предпочитане са действията с финес. Малките крачки понякога постигат повече напредък отколкото големите особено в трудните разговори и преговори.

Не забравяйте, че развитието на компанията ви зависи от връзките и отношенията ви с другите. Ако сте здраво стъпили на земята тези връзки ще ви помогнат да изградите по-добра оценка за справедливост и гледна точка за взимането на решения.

Линда Хил и Кент Лайнбек за Harvard Business Review

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ