Европа затяга мерките срещу киберпрестъпленията
Държавите от Европейския съюз се съгласиха да определят по-сериозни санкции за хората, извършили кибератаки. През последните седмици такива имаше срещу френското правителство, няколко европейски институции и компанията Citigroup.
Според новите правила, които ще бъдат определени от Европейския парламент, хакерите ще могат да бъдат осъждани на поне пет години лишаване от свобода, ако бъдат признати за виновни за нанасянето на сериозни щети на IT системи.
Нападателите, които действат чрез ботмрежи – мрежи от заразени компютри, програмирани да разпращат спам – също ще бъдат заплашени от по-сериозни наказания. Кражбата на идентичност ще бъде класифицирана като сериозно престъпление, а незаконното прихващане на данни ще стане подсъдно в рамките на ЕС.
27-те страни членки на Съюза решиха и да заздравят правното и политическото си сътрудничество, като създадат агенция за борба с киберпрестъпността, която ще действа съвместно с Европол.
„За в бъдеще ще можем да предприемаме действия въз основа на тази широка подкрепа от страна на европейските държави”, заяви унгарският правосъден министър Тибор Наврашиш сред срещата с колегите си в Люксембург.
Правителствата по целия свят бързат да настигнат главоломного развитие на киберпрестъпността с нови стратегии. През февруари Франция претърпя атака точно преди срещата на финансовите министри от Г20 в Париж. Преди конференция на европейски лидери през март компютрите на няколко евроинституции също бяха нападнати от хакери.
Тази седмица пък личната информация на 200 000 притежатели на кредитни и дебитни карти на финансовия конгломерат Citigroup бе прихваната от хакери. Атакувани бяха и много други водещи компании като Google, Sony Corp., Nintendo и Lockheed Martin.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.