Когато онлайн репутацията е в опасност

Когато онлайн репутацията е в опасност

Когато онлайн репутацията е в опасност

В скорошен дебат на темата “The wild, wild web – кой е полицаят в интернет?” най-известният политически карикатурист на Южна Африка Джонатан Шапиро (познат като Запиро) говори за расистки, десноцентристки уеб-сайт, който е публикувал част от работата му.

От сайта бяха използвали карикатурите му, за да подкрепят идеята си. Запиро се притесняваше, че хората ще открият творбите му в уеб-сайта, когато потърсят името му в интернет, и ще помислят, че той споделя възгледите на организацията.

За жалост мрежата е доста необуздана и не можем да контролираме това, което другите хора казват или намекват за нас, дори те да разпространяват клевети. А публикациите могат да бъдат доста разстройващи.

Например случаят на Лейла, която познавах. Тя беше успешен финансов директор, но имаше онлайн проблем. Някой беше споменал името й в няколко сайта с голям  трафик и дори беше създал неин фалшив профил във Facebook и блог с името й. Лейла беше обсебена от проблема. Част от колегите й бяха попаднали на блога й и бяха й казали за него.

Разбира се, понякога ние самите се превръщаме в най-големия си враг. Ако някога сте направили прибързан коментар или сте публикували мнението си в мрежата и след това сте съжалявали, знаете за какво става дума.

Ако усетите, че репутацията ви в мрежата е застрашена, по-добре не се крийте, а вземете незабавни мерки. Ето спешна стратегия за действие в 5 стъпки:

      1. "Избутайте" компрометиращите съобщения надолу в списъка с резултати от търсенето, като публикувате нова, позитивна информация за себе си. Създавайте и обновявайте информацията за себе си редовно. Това може да стане чрез ваш сайт или профил в социалните мрежи.

      2. Delete, delete, delete. След като вече имате проблем, вижте подробно какво сте качили в мрежата от свое име и по-добре свалете повечето неща, които смятате, че могат да навредят на вас или на другите около вас.

      3. Бъдете бдителни. Това е съвет, който за жалост често е повтарян, но остава само на думи. Не давайте личната си информация в интернет, ако не е наложително и необходимо.

      4. Контролирайте информацията от и за вас, която достига до другите. В мрежата има стотици сайтове, които събират незащитена информация. Уверете се, че това, което сте готови да кажете и покажете в профилите си в социалните мрежи, не е достъпно за всеки интернет потребител, набрал името ви в Google.

      5. Казвайте „Извинявай!”. Написали сте нещо грубо, а после съжалявате? Единственият правилен ход е да поемете отговорност и да покажете, че имате съвест.

Помнете, че нездравите клюки, надничането в чуждия живот и негативната публичност са съществували много преди да се появи интернет. И те се лекуват онлайн с все същите средства, както в живота – с честност, смирение, самоуважения и доброто, старо чувство на здрав разум.

Аманда Уайтхаус в специален материал за memeburn.com.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ