Най-големите икономически сривове в историята

Най-големите икономически сривове в историята

Най-големите икономически сривове в историята

Войната и политиката са пресечна точка на падeнието на много доминиращи нации в хода на световната история, но скрити зад тях, всъщност лошите икономически решения са били катализаторът на масови трагедии, в които хора умират от глад и до революции, които променят хода на глобалните събития.

Книгата на Найъл Фъргюсън "Възходът на парите" изследва този наглед ясен феномен и очертава как, сякаш по невидим, но старателно изготвен график  икономиките се развиват и след това катастрофират. Книгата му е основния източник на статията, проследяваща най-големите икономически сривове в историята, публикувана от Business Insider. Всеки от тях изисква задълбочен размисъл и анализ, затова ще ви ги представим в няколко поредни дни.

Банката на Медичите - липсата на фокус на една от най-големите банки в света води до нейния крах.

Банката на Медичите е в най-големия си възход и е една от най-уважаваните банки в историята на света. Семейство Медичи прави революция в счетоводството, като се позовава на двойната система за взимане на кредити и дебити, което по същество все още е гръбнакът на обучението по счетоводство. В даден момент от развитието си банката се разраства до степен, че членове на семейството започват да участват активно и в политиката - отначало на местно ниво във Флоренция, а после и в други части на Европа. Навлизането на семейството в политиката или пък може би обратното - навлизането на политиката в семейния бизнес е една от основните причини за западането му, тъй като фокусът върху чисто банковата дейност става все по-малък и по-малък.

Революцията на цените - вносът на злато и сребро от испанските конкистадори до рекордни количества води до масивна инфлация.

През втората половина на 16-ти век Испания започва внос на сребро и злато с бързи темпове от Перу. Металите са изключително ценни в Испания. Неочакваните доставки на сребро и злато в страната и в цяла Европа причиняват масивна ценова инфлация. Тя и високите данъци вредят на испанската индустрия. Като се добави и факта, че голяма част от богатството на страната е похарчено за войни няма нищо странно, че Испания фалира за четвърти път през 1596 г., което в крайна сметка води до загубата на лидерски позици на контитента Америка.

Следва продължение.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ