Съвети за инвестиции от Уорън Бъфет
Уорън Бъфет навърши 84 години в събота.
Дори на тази възраст "Оракулът от Омаха" продължава да работи и да бъде свързан с някои от най-големите инвестиционни плащания в света.
"Бъфет без съмнение е най-успешният инвеститор в историята. Неговата пазарна философия не е тайна. Той многократно е споделял в медиите парченца от нея“, посочват авторите на Business Insider. Те представят цитати от него, подбрани от участия в телевизионни предавания в Съединените щати, интервюта в списания и вестници, както и от прочутите изпращани от него годишни писма до акционерите в холдинга му "Бъркшир Хатауей". Тези откъси от негови изказвания разкриват начина му на мислене и дават практични насоки за по-добри инвестиции и успех в маневрите на финансовия пазар.
Ето какво казва Бъфет.
"Далеч по-добре е да купиш чудесна компания на добра цена, отколкото добра компания на чудесна цена."
В писмо до акционерите от 1989 г.
...
"В инвестициите няма нужда да бъдеш гений, да бъдеш едва ли не... ракетен учен. Инвестирането не е игра, в която човекът с IQ 160 бие този с IQ 130."
Пред сайта Msnbc.msn
...
"Това не означава, че един бизнес или акции са интелигентна покупка, само защото са популярни. Обратният подход е просто глупава стратегия на следване на тълпата. Това, което се иска в инвестициите, е по-скоро мислене, а не избиране. За жалост следното наблюдение на Бъртранд Ръсел важи с необичайна сила за финансовия свят: "Повечето хора по-скоро биха умрели, вместо да мислят. Мнозина го правят."
В писмо до акционерите от 1990 г.
...
"За да инвестираш успешно няма нужда да разбираш бета, ефективните пазари, теорията на модерното портфолио, отвореното ценообразуване или развиващите се пазари. Всъщност, може да си по-добър, ако не знаеш нищо за тях. Това, разбира се, не е преобладаващото мнение на повечето бизнес училища, чиито учебен план по финансово образование е доминиран от такива предмети. От наша гледна точка студентите по инвестиране трябва да преминат през само два добре преподавани курса - "Как да оценяваш бизнес" и "Как да мислиш за пазарните цени".
В писмо до акционерите от 1996 г.
...
"Вашата цел трябва да бъде просто да купувате на рационална цена, отчасти добре разбираем бизнес, чиито печалби е буквално сигурно, че ще нарастват 5, 10 и 20 години след днешния ден. С времето ще откриете само няколко компании, които посрещат тези изисквания. Затова, когато видите тези качества, купете значително количество акции. Ако не искате да притежавате едни акции в продължение на 10 години, дори не си помисляйте да ги имате за 10 минути. Изградете си портфолио от компании, които ще генерират крива на печалби нагоре в следващото десетилетие и такава ще бъде пазарната стойност на портфолиото ви. Покачваща се нагоре."
В писмо до акционерите от 1996 г.
...
"Най-доброто ни се случва, когато страхотна компания има временен проблем. Искаме да купуваме фирмите като са на хирургичната маса."
В Businessweek, 1999 г.
...
"Накрая разбираш кой плува гол, когато дойде приливът."
В писмо до инвеститорите от 2001 г.
...
"Линията, която разделя инвестициите от спекулациите, която никога не е ясна и чиста, става още по-замъглена, ако повечето участници на пазара наскоро са празнували триумфи. Нищо не упоява разума така, както големите дози пари, получени без усилия. След опияняващ опит от този вид обикновено чувствителните хора се впускат в поведение, подобно на това на Пепеляшка на бала. Те остават прекалено дълго на продължаващото празненство. Това е продължаващо спекулиране с компании, които имат огромна стойност. Стойност толкова голяма по размер, колкото е катастрофата, която ще създадат в бъдеще. Накрая тези компании ще се превърнат в тикви или мишки. Но въпреки това, играчите просто ненавиждат възможността да изпуснат дори една единствена минута от това дяволско празненство. И така, всички зашеметени участници в бала на пазара планират да го напуснат секунди преди полунощ. Обаче има проблем: Те танцуват в истинска стая, в която часковниците нямат ръце."
В писмо до акционерите от 2000 г.
...
"Заклел съм се – пред вас, рейтинговите агенции и мен самия – винаги да управлявам "Бъркшър" с повече от достатъчно пари. Никога не искаме да разчитаме на милостта на непознати, за да посрещаме утрешните си задължения."
В писмо до акционерите от 2008 г.
...
"В дългосрочен план новините за стоковия пазар ще бъдат добри. През 20 век Съединените щати претърпяха две световни войни и други травматични и скъпи военни конфликти – депресията, десетки и повече рецесии, финансови паники, петролни шокове, грипна епидемия и оставката на опозорен президент. И въпреки това Дау Джонс се покачи от 66 до 11,497."
Пред в. "Ню Йорк Таймс", 2008 г.
...
Очаквайте продължение!
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.