10 незаконни въпроса, на които не бива да отговаряте на интервю за работа - Част 1

10 незаконни въпроса, на които не бива да отговаряте на интервю за работа - Част 1

Типичното интервю за работа е стресиращо и предизвикателно преживяване, особено ако сте предразположени към безпокойство или ви липсва самоувереност. То е сериозно изпитание за всеки, който не може да мисли ясно под напрежение, тъй като въпросите често изискват внимателно премисляне и точен отговор.

Жизненоважно е да разбирате правата си като кандидат, тъй като съществуват въпроси, които потенциалните ви работодатели нямат законово право да задават. Разбирайки наредбите и границите, които съществуват между вас и потенциалния ви шеф, ще можете да се насладите на по-безстресово и продуктивно интервю.

И така, без повече чакане, ето 5 от въпросите, които по закон работодателите нямат право да задават:

1. „На колко сте години?”

Това е може би най-често срещаният неуместен въпрос, макар че работодателите винаги държат да са наясно с възрастта на кандидатите си. Въпреки че може да сте включили тази информация в резюмето си, интервюиращият няма право – директно или индиректно – да пита за възрастта ви по време на разговора. В САЩ съществува закон срещу възрастовата дискриминация, чиято цел е да предпазва всички над 40-годишна възраст от подобни запитвания. В отделните щати има и допълнителни закони, които защитават по-младите кандидати. Законът се прилага и в цялото Обединено кралство, където работодателите могат да правят справки за възрастта на кандидат-служителите си единствено за да се уверят, че те са достатъчно големи да заемат дадена длъжност.

Независимо дали ви попитат директно, или не (чрез изискване информация за годината на завършване на университет), отговорът, който дадете, ако изобщо го направите, зависи изцяло от вашата преценка. Ако се почувствате неудобно, бихте могли да попитате дали възрастта ви има някакво отношение към поста, за който кандидатствате.

2. „Женен/Омъжена ли сте?”

В трудовото право съществува терминът „дискриминация към бременните”, който е измислен, за да попречи на работодателите да третират майките или кандидатите от нежния пол несправедливо. В много държави законодателят забранява на компаниите да изискват информация за семейните планове и положение на потенциалните служители. Проблемът е, че това е въпрос, който може да бъде зададен и в неформален разговор, затова имайте предвид, че не сте задължени да разкривате лична информация за начина си на живот или семейния си статут. Ако все пак ви попитат, бихте могли да обясните на интервюиращия, че се чувствате некомфортно да обсъждате личния си живот в професионална среда.

3. „Каква е сексуалната ви ориентация?”

Законите срещу дискриминацията забраняват на работодателите да задават въпроси за сексуалната ориентация на кандидатите си. Тази информация по никакъв начин не касае подготовката ви да заемете даден пост и всеки интервюиращ, който ви я поиска, е в нарушение. За разлика от гореспоменатите два въпроса (на които кандидатът може да отговори по своя преценка, въпреки че са нерегламентирани), този трябва да бъде посрещнат с доста по-строга и решителна реакция. По-конкретно, трябва да се възползвате от възможността да напомните на интервюиращия правата си като кандидат и да подчертаете, че сексуалните ви предпочитания са неуместна тема за разговор на работното място.

4. „Били ли сте арестуван/а?”

Този въпрос е доста проблематичен, тъй като интервюиращите имат право да питат дали сте били осъждани, но не и да изискват информация за досието ви – по закон, всеки, който е бил арестуван, но не и осъден, е невинен. И все пак, всеки работодател би могъл да проучи миналото ви, затова е във ваша полза да сте честни и открити, ако са ви „закопчавали” на млади години. Ако сте чисти, бихте могли просто да отговорите, че никога не сте били осъждани.

5. „Бихте ли ни дали потребителските имена и паролите на профилите ви в социалните мрежи?”

Може да ви звучи абсурдно, но през 2012 няколко компании са си позволили тази наглост на интервюта за работа. Много кандидати отказали, а други жертвали личното си пространство в името на сигурната служба. Този въпрос е абсолютно забранен! И въпреки че всеки работодател сам би могъл да открие профилите ви социалните мрежи, той няма право да иска паролите и потребителските ви имена. Та те дори нямат право да искат линк към профилите ви! Ако все пак ви се случи подобен въпрос да ви бъде зададен, трябва учтиво да откажете – това се отнася за всички онлайн и мобилни социални мрежи, в това число и приложения като Snapchat

Източник: LifeHack.org

Очаквайте продължение утре!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ