Чешки медии: Част от ЧЕЗ е в ръцете на най-голямата престъпна група в България
„Част от „ЧЕЗ България" е в ръцете на най-голямата престъпна организация", пише чешкото издание "Е15", цитирано от БГНЕС. Групата ТИМ контролира 25% в българската компания „ЧЕЗ Електро" и 5% дял в „ЧЕЗ Разпределение". Това показват данните от финансовия отчет на "ЧЕЗ България" за последното тримесечие на миналата година, който е на разположение на изданието "Е15". ТИМ са се сдобили с тези дялове на фондовия пазар.
ТИМ е неформалното название на варненския икономически холдинг около групата „Химимпорт“ АД, създаден в началото на 1990 година, първоначално като фирма за охрана. Основан е от бившите членове на елитни военноморски части Тихомир Иванов Митев, Иво Георгиев Каменов и Марин Великов Митев. От началните букви на техните първи имена се състои името на тяхната компания. В началото на 90-те години те се наложиха като охранителна фирма, каза редакторът на разследващия портал bivol.bg. Атанас Чобанов за "Е15".
Още през 2005 г. тогавашният посланик на САЩ в България Джеймс Пардю предупреди за „бизнеса" на ТИМ във Варна, която по-късно беше разпространена от Уикилийкс. Посланик Пардю определя групата като една от най-опасните престъпни организации в България, занимаващи се с пране на пари, трафик на наркотици и проститутки.
„Те се промениха, опитвайки се да се очистят. Престъпните дейности се преместиха в сферата на легалния бизнес", казва днес Чобанов, който работи за разследващ портал от Париж. Предполага се, че ТИМ използва пари от пенсионните фондове за собствени инвестиции, което е забранено от закона.
Доскоро обикновените българи имаха много малко възможности да научат нещо за бизнеса на ТИМ, медиите не пишат много за групата. Това се промени с „българския Ян Палах". Това е млад мъж, който се самозапали през февруари в знак на протест срещу дейността на ТИМ. „За медиите това е повратна точка", казва Чобанов.
„36-годишният Пламен Горанов се самозапали пред кметството на Варна - черноморският град, в който е седалището на ТИМ. Горанов се превърна в човешка факла в знак на протест срещу корумпирания кмет на Варна Кирил Йорданов, който е свързан с ТИМ. Българите излязоха на протест срещу високите цени на тока. Но това, което се случи във Варна е нещо съвсем различно. Това са протести срещу мафията", коментира Чобанов.
Собствениците на ТИМ се смятат за едни от най-богатите и най-влиятелните бизнесмени в страната. Тяхната империя включва авиокомпания, банка, медии. Оборотът им се оценява на 2 милиарда евро. За тях работят около 30 хиляди души, пише още чешкото издание.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Неизвестно за известните: Прочут търговец на скъпоценности носи куфар с диаманти на принца на Бруней
Любопитно |Унищожават 859 кг био храни от склад в София заради манипулиране на сроковете на годност
Политика |Пеканов: Инфлацията в момента е основно предизвикателство за всички граждани
Икономика |Standard and Poor’s повиши перспективата пред рейтинга на България от стабилна на положителна
Бизнес |Възстановиха електроснабдяването в Куба след масовото спиране на тока
Свят |Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Автомобили | Advertorial |Времето: Жълт код за обилни валежи в 12 области
България |Историята на вашата марка работи благодарение на вас. И това може да е най-големият ви проблем
Маркетинг |Вредят ли на продуктивността списъците със задачи?
Техники за успех |На днешната дата, 16 май. Рождениците днес
На днешната дата |Възстановиха електроснабдяването в Куба след масовото спиране на тока
Свят |Standard and Poor’s повиши перспективата пред рейтинга на България от стабилна на положителна
Бизнес |Цитат на деня
Цитат на деня |ADVERTORIAL
22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Трансформацията на B2B търговията при индустриални и производствени компании
Коментари
Няма въведени кометари.