30 млрд. причини Уолстрийт да иска да спаси First Republic Bank

30 млрд. причини Уолстрийт да иска да спаси First Republic Bank

30 млрд. причини Уолстрийт да иска да спаси First Republic Bank

First Republic е в надпревара с времето да сключи спасителна сделка, пише Мат Търнър за „Бизнес инсайдър".

Банката понесе нов тежък удар на фондовия пазар, като цената на нейните книжа се понижи с близо 30% на фона на  съобщения, че се готви да продаде акции като част от спасителен план. Във вторник акциите поевтиняха с около 50%.

Базираният в Сан Франциско заемодател е обременен с милиарди долари нереализирани загуби по заеми и инвестиции, включително множество еднофамилни ипотеки, издадени, когато лихвените проценти бяха много по-ниски.

Кредиторът също така заяви в понеделник, че депозитите му са спаднали с 40% до 104,5 милиарда долара през първото тримесечие.

Готвената продажба на заемите обаче може да предизвикала огромни загуби и потенциално да унищожи „капиталовата възглавница“ на банката.

Това е част от причината акциите да се търгуват на толкова ниско ниво, като в момента банката се оценява на малко повече от 1 млн. долара. Инвеститорите по същество прогнозират, че банката ще бъде почти безполезна, след като загубите бъдат реализирани.

First Republic сега се опитва да намери начин да прехвърли тези активи към други банки, без да поеме огромна загуба, съобщават от Блумбърг. Тя може да се опита да продаде заемите за повече, отколкото струват, като ги опакова в някакъв инструмент от капиталов тип, за да даде на купувачите повече печалба.

Според Хю Сон от Си Ен Би Си идеята е по същество следната: ако активите на First бъдат поети Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC), същите тези банки ще бъдат изправени пред сметка от 30 млрд. долара. Това е така, защото FDIC извлича такса от здравите банки, за да помогне да плати сметката на тези, които фалират.

Така че е по-добре за тези банки да излязат със спасителна сделка сега и евентуално да поемат малка загуба, отколкото да оставят First Republic да колабира и в крайна сметка да платят още повече на FDIC. Тези банки вече са длъжници на FDIC заради фалитите на SVB и Signature Bank.

Лиз Хофман от Semafor отбелязва, че частният капитал също може да се намеси, като поеме някои от проблемните активи на First Republic, а банките ще поемат останалите. Тя изчислява, че това може да струва на JPMorgan и Bank of America по 500 милиона долара, ако банките поемат активите по същата линия, по която пренасочиха депозити на стойност 30 млрд. долара към First Republic през март. След това First Republic се опита да продаде акции, за да попълни капитала си.

Ясно е, че компании като JPMorgan и Bank of America в крайна сметка ще платят за проблемите на First Republic. Въпросът е само колко и как.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ