Джейми Даймън отново опитва да спасява банки. Предишният му опит не е добър

Джейми Даймън отново опитва да спасява банки. Предишният му опит не е добър

Джейми Даймън отново се втурна да спасява банки. Главният изпълнителен директор на JPMorgan поема инициативата в дискусиите как да се спаси First Republic Bank, съобщава „Уолстрийт джърнъл“, цитиран от сп. „Форчън“.

First Republic Bank е под натиск от изходящи депозити след колапса на Silicon Valley Bank по-рано този месец. Банкови ръководители, включително Даймън, сега обмислят да инвестират директно в First Republic Bank, след като депозит от 30 млрд. долара от 11 банки преди уикенда не успя да успокои нервите на инвеститорите. Вестникът съобщава, че банките може да превърнат депозитите си във вливане на капитал.

Даймън е изиграл важна роля за убеждаването на банкови изпълнителни директори да се съгласят на депозита от няколко милиарда долара, предложен от министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън по-рано през седмицата, пише Блумбърг. First Republic потърси JPMorgan за ликвидност още на 12 март, само няколко дни след като Silicon Valley Bank поставена под контрола на федералните регулатори.

First Republic Bank е поредната американска банка, която изпитва затруднения от началото на банковата криза по-рано този месец, след колапса на Silvergate, Silicon Valley Bank и Signature Bank of New York в САЩ и набързо договорената сделка за купуване на швейцарска банка банка Credit Suisse от нейния конкурент UBS за 3,2 милиарда долара.

Не за първи път

Както JPMorgan, така и Джейми Даймъм, са се намесвали, за да спасят фалиращи и фалирали банки и преди. Резултатите от тези намеси не са особено добри.

JPMorgan купи фалиралата инвестиционна банка Bear Stearns през март 2008 г. за 1,4 милиарда долара в сделка, подкрепена от Федералния резерв на САЩ. По-късно същата година JPMorgan купи банковите дъщерни дружества на Washington Mutual  за 1,9 млрд. долара, след като най-голямата банка за спестявания и заеми колабира в най-големия и до днес банков банков фалит в историята на САЩ.

Сделката на JPMorgan за закупуване на Bear Stearns беше подкрепена от Федералния резерв на САЩ, който предложи 30 млрд. долара в помощ на придобиването. Федералният резерв също пое най-токсичните активи на Bear Stearns, които JPMorgan отказа да вземе.

Все пак закупуването на двете банки направи JPMorgan отговорна за всичките им проблеми и Даймън публично недоволстваше, че американските регулатори съдят банката му за злоупотреби в Bear Stearns преди придобиването. В крайна сметка JPMorgan трябваше да плати общо 19 млрд. долара за уреждане на спорове с регулаторите, произтичащи от покупките на Bear Stearns и Washington Mutual.

„Не, не бихме направили нещо като Bear Stearns отново“, пише Даймън в писмо от 2015 г. до акционерите. „Не мисля, че нашият борд ще ми позволи да приема обаждането.“

First Republic Bank

JPMorgan, заедно с 10 други банки, депозираха 30 милиарда долара в First Republic Bank в четвъртък, в опит да осигурят на затруднената регионална банка необходимата ликвидност, за да преодолее кризата. Съобщава се, че консорциумът от банки е обещал да държи парите в First Republic Bank поне тари месеца, давайки на банката повече възможности да намери решение на проблемите си.

По това време First Republic Bank каза, че депозитът „отразява продължаващото качество на нашия бизнес и е вот на доверие за First Republic и цялата банкова система на САЩ“.

Изглежда, че този ход не е успял да убеди всички. Рейтинговите агенции понижиха рейтинга на First Republic Bank до статус на „боклук“, позовавайки се на продължаващите опасения относно финансирането въпреки спасителните усилия от страна на най-големите банки в страната.

Клиентите са изтеглили 70 млрд. долара депозити от банката, или около 40% от общата стойност на депозитите в нея, съобщава „Уолстрийт джърнъл“, макар че изходящите потоци са се забавили след депозита за 30 млрд. долара в четвъртък.

Акциите на First Republic Bank се сринаха с 47,1% в понеделник, първия ден от търговията след спасяването на Credit Suisse от UBS. Акциите на First Republic Bank вече са надолу с 90% за годината, като почти целият спад се случва след колапса на Silicon Valley Bank.

Предстои да разберем дали новите спасителните опити на Даймън ще бъдат по-успешни от старите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ