Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|6 златни финансови съвета от Уорън Бъфет за 2016 година
Искате да управлявате ефективно парите си? Да живеете без тревоги във финансово отношение? Уорън Бъфет е човекът, който би могъл да ви е от помощ с мъдри съвети в тази област – човекът, чието състояние надхвърля $72 млрд, което го прави третият по богатство в света.
Сайтът GOBankingRates, посветен на управлението на личните финанси, състави рейтинг на най-добрите инвестиционни съвети на Бъфет.
1. Никога не губете пари
"Правило номер 1: никога не губете пари. Правило номер 2: никога не забравяйте правило номер 1", казва Бъфет. Без съмнение този съвет изглежда доста очевиден и прост: едва ли някой смята, че е добра идея да се губят пари. Но ако се разчете между редовете, този съвет всъщност ни казва: избягвайте рисковете там, където това е възможно. За да бъдете успешни и щастливи, никога не рискувайте, това, което ви е необходимо, за да получите, това, което просто ви се иска, казва Бъфет.
Следвайки това правило, самият той не веднъж се е въздържал от рискови инвестиции и в годините е пропускал „шансове”, които биха могли да му донесат голяма изгода – например, инвестиране в технологии. Но, следвайки неотклонно стратегията за избягване на ненужни рискове, той успява да натрупа огромно състояние, т.е. стратегията му се отплаща напълно.
2. Търсете висока печалба на ниска цена
"Цената е това, което плащаш, печалбата – това, което получаваш ", пише Бъфет в писмо до акционерите в неговия инвестиционен фонд Berkshire Hathaway.
Можете да загубите пари (и да нарушите правило номер 1), ако платите висока цена за нещо, което ще ви донесе малка печалба. Може да се случи, ако започнете да трупате задължения под една или друга форма. Или ако се впуснете в бросови акции в неподходящ момент – когато цените на пазара са нагоре.
"Няма значение дали става дума за чифт чорапи или акции, стремя се винаги да купувам високо качество при ниски цени”, казва Бъфет.
3. Развивайте правилни финансови навици
"Живеем така, както сме свикнали – казва Бъфет в реч пред студенти, - и много често малките навици са незабележими, докато не ви доведат до финансов срив". Така е, всеки има навици, които обича да нарушава и навици, които обича да следва. Измежду тях трябва да откроим кое е правилно. Най-важният навик, независимо дали ни харесва или не е да пестим, казва Бъфет. "Най-голямата грешка е да отказвате да овладеете това умение.”
4. Винаги разполагайте с колкото се може повече достъпна наличност
Бъфет казва, че в Berkshire Hathaway винаги се поддържа наличност – неприкосновен резерв от минимум $20 млрд., която по всяко време може да се използва при необходимост. И това е един от най-ярките примери в подкрепа на съвета за избягване на рискове – вес пак, тази сума би могла да се инвестира, вместо да стои. Но, по думите на Бъфет, именно тази стратегия е опазила компанията от сериозни неприятности по време на финансовата криза през 2008 година, когато много други финансови институции и организации се озоваха на границата на пълен крах.
Естествено, не всеки има $20 млрд, които да скрие под дюшека. Но затова пък можете да усвоите модела на Бъфет за учредяване на неприкосновен личен фонд, който да ви гарантира по-спокойни дни в тежки времена. Има едно неписано правило винаги да се държат като неприкосновен запас поне три месечни трудови възнаграждения.
5. Инвестирайте в себе си
Бъфет често говори за това, колко е важно да инвестираш в себе си по всякакъв начин – от грижата за своето тяло и здраве, до намирането на работа, която ви харесва и непрекъснатото усъвършенстване чрез допълнително образование. "Всичко, което правите, за да придадете повече стойност на вашите способности, ще ви се отплати чрез повишаване на вашата покупателна способност. Тези инвестиции ще ви се върнат десетократно, защото за разлика от всички други ваши активи, вашите надградени умения и знания остават винаги във вас”, казва той в едно от своите интервюта.
С две думи, всичко, което ви прави по-умни, ви прави и по-богати.
6. Поставяйте си дългосрочни цели
Грешката, която правят повечето хора е да се опитват да се възползват от ръст на цените или от възможности за получаване на бързи и лесни пари в краткосрочна перспектива, казва Бъфет. Този начин на мислене обаче води до неприятни последствия в повечето случаи. Вместо това трябва да се инвестира в по-дългосрочни цели, съветва той. Вместо да се опитвате да заработвате бързи пари, по-добре се фокусирайте върху начините за стабилно нарастване на покупателната ви способност през целия ви живот, препоръчва инвеститорът филантроп.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.