Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Япония потвърди валутна интервенция за близо 37 млрд. долара в подкрепа на йената
Японските власти са похарчили 5,53 трилиона йени, или 36,8 милиарда долара, за да укрепят йената през юли, показват официални данни, публикувани в сряда.
Данни от Министерството на финансите на Япония разкриват трансакциите за периода от 27 юни до 29 юли.
Сумата е приблизително в съответствие с очакванията и е резултат от многократните предупреждения от японските власти, че ще се намесят, за да се противодействат на прекомерно нестабилните валутни движения.
Последната интервенция на Япония на валутния пазар идва малко след като йената падна до 38-годишно дъно спрямо щатския долар. В края на май японското правителство потвърди първия кръг от валутна интервенция на страната от октомври 2022 г.
На фона на слабостта на валутата в сряда Японската централна банка повиши своя референтен лихвен процент до „около 0,25%“ от предишния диапазон от 0% до 0,1% и очерта план за намаляване на програмата си за изкупуване на облигации. Така лихвените проценти на ЯЦБ вече са най-високите от 2008 г. насам.
Йената се повиши рязко след решението на ЯЦБ и последно беше видяна да се търгува на при курс от около 150 йени за долар. Това бележи рязък контраст от началото на месеца, когато японската валута поевтиняха до 161,96 йени за долар за първи път от декември 1986 г.
Йената е подложена на продължителния натиск, откакто ЯЦБ прекрати паричната си политика на отрицателни лихвени проценти през март.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.