Бездействието на световните централни банки след срива на фондовия пазар може да предизвика глобална криза

 Бездействието на световните централни банки след срива на фондовия пазар може да предизвика глобална криза

Световните централни банки са обвинявани за бездействието, което доведе до спад на фондовите пазари. Според икономистите глобалната разпродажба на фондовите пазари е предизвикана от паниката на инвеститорите поради липсата на реакция на Федералния резерв на САЩ (Фед) на данните за заетостта, които се оказаха по-лоши от прогнозите. Подобни настроения сами по себе си биха могли да предизвикат глобална криза, ако регулаторните органи не предприемат действия, съобщава в. Financial Times.

Волатилността на фондовите борси достигна максималното си ниво от началото на пандемията COVID-19. Експертите смятат, че централните банки трябва да създадат положителни очаквания сред инвеститорите, включително чрез изявления на симпозиума в Джаксън Хоул на 22-24 август, в който ще участват ръководителите на централните банки.

Кришна Гуха, заместник-председател на Evercore ISI, смята, че рисковете от икономическо забавяне в САЩ са се увеличили, тъй като сътресенията на пазара могат да подтикнат компаниите към масови съкращения. Саймън Макадам от консултантската компания Capital Economics на свой ред отбеляза, че ситуацията на фондовите пазари "сама по себе си може да има макроикономически последици, тъй като ще доведе или до срив на големи финансови институции, или поради общо затягане на условията за кредитиране".

Спадът на американския фондов пазар започна на 2 август след публикуването на статистически данни за пазара на труда. Властите в страната съобщиха, че през юли равнището на безработица се е повишило до 4,3%. Според експертите тези данни показват повишени рискове от рецесия в икономиката. Фондовите пазари в Азиатско-тихоокеанския регион се сринаха на 5 август.

Ефектът на доминото и разпространението на срива от Азия към други региони предизвикаха промяна в стратегията на японския регулатор - доскоро търговията се основаваше на разликата в лихвените проценти между Федералния резерв на САЩ (ФЕД) и Японската централна банка. При отварянето на американските пазари на 5 август индексът Dow Jones се понижи с 2,27 %, NASDAQ - с 6,35 %, а S&P 500 - с 4,27 %.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ