BIS призова централните банки да не пилеят лихвените буфери

BIS призова централните банки да не пилеят лихвените буфери

Банката за международни разплащания (BIS) призова висшите централни банки да не пропиляват лихвените буфери, които са възстановили през последните няколко години, като сега ги намаляват отново твърде бързо, предаде Ройтерс.

Препоръката от централната банка на централните банкери, известна като BIS, идва, докато пазарите чакат да видят дали Федералният резерв на САЩ ще започне своя дългоочакван цикъл на намаляване на лихвените проценти тази седмица с четвърт пункт или по-голямо движение от половин пункт.

Маржове за безопасност

Ръководителят на паричния и икономически отдел на BIS Клаудио Борио подчерта, че посланието към всички централни банки е, че трябва да поддържат някои „маржове на безопасност“, за да могат да се справят както с очаквани спадове, така и с неочаквани бъдещи кризи. „Би било жалко, ако това пространство за маневриране бъде пропиляно“, каза Борио пред репортери, когато BIS публикува последния си тримесечен отчет. „Очакванията са за рецесии, които непременно ще дойдат. Неочакваните са видовете сътресения от COVID, които видяхме. Така че това е едно допълнително съображение, което трябва да има предвид, когато се решава темпото и докъде може да се стигне“, посочи той. 

Широко очакваното намаление на Федералния резерв на САЩ тази седмица ще бъде първото му от четири години, но други, включително Европейската централна банка и тези на Великобритания, Канада, Швейцария, Нова Зеландия и много централни банки на нововъзникващите пазари, вече са започнали процеса. Пазарите се борят да разгадаят къде лихвените проценти вероятно ще уредят този цикъл, предвид настоящата несигурност относно глобалната икономика. Борио каза, че неутралната ставка, или r* в икономическите учебници, е „доста размита концепция“.

Докладът на BIS също така отхвърли резките спадове през август на свръхголемите американски технологични и световни акции и драматичните движения, когато преминаването на Централната банка на Япония към по-високи лихвени проценти доведе до внезапно отпадане на изключително популярните сделки с йени. Тази търговия, която включва заемане на йени на ниска цена за инвестиране в други валути и активи, предлагащи по-висока доходност, е в основата на пазарите от десетилетия. Освен скока на йената, сътресенията през август включват най-големия спад за един ден за банковия индекс TOPIX в Япония в неговата 40-годишна история, както и голям скок в основния измерител на страха на световния пазар, индекса на волатилността на Чикагската борсова борсова борса.

Хюн Сонг Шин, ръководител на изследванията на BIS и главен икономически съветник, каза, че условният мащаб на неуредените валутни суапове и форуърди с йената от една страна - е нараснал с около 27% от края на 2021 г. до 14,2 трилиона долара (1 989 трилиона йени ). В момента обаче нямаше достатъчно информация за това колко дестабилизиращо може да бъде отпускането на кери търговията. „Едно нещо, което ще трябва да направим, е да имаме по-добри данни за посоката на търговията, за да добием представа каква е всъщност икономическата цел на тази сделка“, добави Шин. „Това е нещо, върху което работим в момента“, допълни той.

Опасения за финансовата стабилност

Базираната в Швейцария BIS също отбеляза опасенията за финансовата стабилност относно предоставянето на пазара на животозастраховане на офшорно презастраховане – застраховка за застрахователи – осигурявана от фирми за частни капиталови инвестиции. Този тип презастраховане прави пазара „все по-взаимосвързан“ и излага животозастрахователите на по-рискови активи, се казва в доклада, като се изчислява, че инвестициите на PE фирмите в животозастраховане са нараснали почти седем пъти от 2010 г., особено в Съединените щати. Английската централна банка заплаши да ограничи животозастрахователите в Обединеното кралство да използват презастраховане, обезпечено с PE, а глобалните регулатори също са притеснени от тази практика. Участниците в частния капитал „може да се окажат по-уязвими от останалите в трудни пазарни условия“, предупреди BIS.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ