Бившите шефове на две от фалиралите банки в САЩ се оправдаха с „безпрецедентни обстоятелства"

 Бившите шефове на две от фалиралите банки в САЩ се оправдаха с „безпрецедентни обстоятелства

Бившите шефове на две от фалиралите банки в САЩ се оправдаха с „безпрецедентни обстоятелства"

Бившите шефове на две американски банки, които фалираха през март, предизвиквайки глобални страхове за състоянието на финансовата индустрия, заявиха, че сривовете са причинени от „безпрецедентни“ обстоятелства, предаде Би Би Си.

Коментарите идват от свидетелски показания, подготвени за изслушване във Вашингтон във вторник.

Бившият шеф на Silicon Valley Bank (SVB) Грег Бекър ще каже на Конгреса, че „никога не си е представял“ подобни събития.

В своите подготвени коментари той обвинява за фалита на банката слуховете в социалните медии и смесените сигнали относно разходите по заеми от централната банка на САЩ.

„Никога не съм си представял, че тези безпрецедентни събития могат да се случат и да засегнат SVB. Силно вярвам, че ръководният екип и аз сме взели най-добрите решения, които сме могли предвид фактите, прогнозите и външните експертни съвети, с които разполагахме по това време“, се казва в неговото изявление.

„Поглъщането на SVB беше лично и професионално опустошително и аз наистина съжалявам за това как тези събития се отразиха на служителите, клиентите и акционерите на SVB“, посочва той в своето становище.

Тези коментари са първите са първите публични изявления на Бекър, откакто управлението на SVB бе поето от регулаторите през март, след като съобщението от банката, че трябва да набере пари, накара клиентите, притеснени за безопасността на средствата си, да изтеглят десетки милиарди долари за часове.

Внезапният фалит на фирмата - тогава 16-ият най-голям кредитор в Америка, предизвика шок в индустрията.

Цените на акциите на много други кредитори се сринаха и милиарди долари бяха прехвърлени от фирми, смятани за потенциално рискови.

Регулаторите в САЩ в крайна сметка поеха контрола върху две други средни банки Signature Bank и First Republic, засегнати от опасенията. В Европа сътресенията предизвикаха принудителното придобиване на проблемния швейцарски гигант Credit Suisse от местния му конкурент UBS.

Тези събития продължават да тревожат финансовите пазари, предизвиквайки дебат в САЩ относно финансовото регулиране и поставяйки под въпрос това дали властите са предприели правилни действия.

SVB беше критикувана, че зависи твърде много от технологичните фирми и че не е подготвила инвестиционния си портфейл за рязкото покачване на лихвените проценти, което се случи миналата година. Федералният резерв заяви, че провалът на банката се дължи на „лошо управление по учебник“.

Възнаграждението на Бекър, включително продажбата на акциите на фирмата, също е подложено на проверка.

В своите забележки Бекер защитава инвестициите на банката, които според него са били ръководени от твърдения на Федералния резерв в недалечното минало, че инфлацията на цените вероятно е „преходна“.

Той казва, че клиентите са изпаднали в паника от съобщението на SVB през март, че банката трябва да събере пари, защото несправедливо са сравнили ситуацията със Silvergate Capital -кредитор близък до криптосектора, който заяви в същия ден, че затваря врати.

„Провалът на Silvergate и връзката със SVB предизвикаха бързото разпространение на слухове и погрешни схващания онлайн“, казва той, като добави, че „SVB и Silvergate са много различни банки“, тъй като SVB е много по-малко ангажирана с крипто.

„Не вярвам, че която и да е банка може да оцелее при натиск с такава скорост и мащаб“, посочва той.

Междувременно, в отделни коментари, бившият председател на Signature Bank Скот Шей нарича комбинацията от събития „наистина необикновена и безпрецедентна“ и казва, че не е съгласен с решението на регулаторите да поемат контрола над фирмата.

„Бях уверен, че Signature Bank може да устои на икономическото съресение, което се случи в онзи ден“, казва той.

Двамата ръководители трябва да се изправят пред Банковата комисия на Сената във вторник в първото от трите насрочени изслушвания, свързани с провалите в надзора на банковата система.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ