БНБ отчете близо 18% ръст на ипотеките и 10% на депозитите на домакинствата за година

БНБ отчете близо 18% ръст на ипотеките и 10% на депозитите на домакинствата за година

БНБ отчете ръст от близо 18 на сто на ипотеките и 10 на сто на депозитите на домакинствата.

В края на май тази година депозитите на домакинствата са били в размер на 74 158 млрд. лв, като се увеличават с 10 на сто спрямо година по-рано, показват данните на Българската народна банка (БНБ), оповестени днес. Депозитите на неправителствения сектор са били в размер на 118.773 млрд. лв. (67.2% от БВП), като годишното им увеличение е 12.4% (12.8% годишно повишение през април 2023 година). Депозитите на  нефинансовите предприятия предприятия са 41.038 млрд. лв.. В сравнение със същия месец на миналата година  те се увеличават с 20.6%.

Според статистиката на централната банка депозитите на финансовите предприятия намаляват с 16% на годишна база и в края на месеца достигат 3.577 млрд. лв. (2% от БВП).

Жилищните кредити са в размер на 17,521 млрд. лв. и нарастват на годишна база със 17,8 на сто. Потребителските кредити възлизат на 15,761 млрд. лв. и се увеличават с 11,6 на сто спрямо май 2022 г. На годишна база другите кредити нарастват с 5,6 на сто, като достигат 393,8 млн. лева

Общо кредитите за Домакинства и НТООД са над 34,9 млрд. лв, като спрямо същия месец година по-рано се увеличават с 14,3 на сто, сочат още данните от статистиката на БНБ.

Според статистиката  на БНБ кредитите за работодатели и самонаети лица се увеличават с 8,7 на сто на годишна база през май 2023 г. и в края на май са 424 млн. лева. Кредитите, предоставени на финансови предприятия, са почти 6,6 млрд. лв. (3,7 на сто от БВП). В сравнение с май 2022 г. те се увеличават с 26,9 на сто.

В края на май 2023 г. кредитите за неправителствения сектор са почти 83,6 млрд. лв. (47,3 на сто от БВП) при 82,866 млрд. лв. към април 2023 година. През май 2023 г. те се увеличават на годишна база с 12,1 на сто. Кредитите за нефинансовите предприятия нарастват с 8,3 на сто и достигат близо 42,1 млрд. лв. (23,8 на сто от БВП).

Нетните чуждестранни активи са в размер на  83.293 млрд. лв. в края на отчетния месец при 83.883 млрд. лв. в края на април 2023 година. Те нарастват с 15.7% в сравнение с май 2022 г.

През май  тази година чуждестранните активи се увеличават с 15.9%, като достигат 99.969 млрд. лева. Чуждестранните пасиви са 16.676 млрд. лв. и на годишна база нарастват с 16.9%, показват още  даните на централната банка.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 декември. Имен ден празнуват Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa
Мерц: Според гаранциите, предоставени от САЩ на Украйна, бихме могли да отблъснем руските сили
След повече от десетилетие: NASA загуби връзка с орбиталния апарат на Марс Maven
Парламентът прие на първо четене удължителният бюджет за 2026 година
Зетят на Тръмп се оттегля от офертата на Paramount Skydance за придобиване на Warner Bros. Discovery
МАЕ: Глобалното търсене на въглища достигна рекордно високо ниво тази година, очаква се спад до 2030 г.
Рекорд: Испания отчете близо 100 млн. туристи през 2025 г. и дебне конкуренцията
Норвегия ще взривява собствени мостове в случай на военен конфликт