Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Ръст на борсите в Европа след четири сесии на спад*

Европейските акции регистрираха повишиха в ранната търговия в четвъртък след четири последователни сесии на загуби, подкрепени от силните тримесечни резултати на швейцарската компания ABB и оптимизма относно потенциална търговска сделка със САЩ, предаде Ройтерс.
Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете ръст от 3,74 пункта, или 0,69%, до 545,58 пункта. Немският показател DAX напредна с 213,69 пункта ,или 0,89%, до 24 223,07 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 записа ръст от 42,6 пункта, или 0,48%, до 8 696,15 пункта. Френският измерител CAC 40 се повиши с 66,22 пункта, или 0,86%, до 7 788,31 пункта.
Акциите на ABB скочиха със 7,87%, след като инженерната фирма отчете рекорден тримесечен прием на поръчки, воден от силното търсене в САЩ и търсенето за продукти, използвани в центрове за данни за поддръжка на изкуствен интелект.
Цените на книжата на Siemens и Schneider Electric се повишиха съответно с 3,18% и 5,64% и доведоха до нов рекорден връх на европейския индустриален индекс SXNP, който се напредна с 2,03%.
Европейските производители на чипове възстановиха част от загубите си от предишната сесия, тъй като TSMC, основният световен производител на чипове за приложения с изкуствен интелект, отчете рекордна печалба през второто тримесечие. На този фон акциите на доставчика на оборудване за производство на чипове ASML поскъпнаха с 1,42%, следвайки спад от 11% в сряда.
„Европейските пазари днес се възстановяват. Корпоративните отчети, разбира се, оказват влияние върху фондовия пазар, но в същото време всичко, свързано с президента Тръмп, изглежда все още е на преден план“, каза Аксел Рудолф, старши технически анализатор в IG Group.
Рудолф добави, че Тръмп вероятно ще сключи сделка с ЕС до 1 август, въпреки трудните преговори за тарифите, отбелязвайки, че „заплахата на ЕС ще бъде взета сериозно от САЩ, защото определено би затруднила търговията им“.
Междувременно инвеститорите очакваха яснота относно търговските преговори между САЩ и ЕС, тъй като блокът подготвя ответни мерки, ако текущите преговори с Вашингтон се провалят.
Акциите на Ocado поскъпнаха с 13,97%, достигайки върха на STOXX 600, след като британската верига онлайн супермаркети заяви, че се стреми към положителен паричен поток през следващата си финансова година.
Цената на книжата на Evolution се повиши със 7,47%, след като шведската компания за гейминг технологии обяви резултатите си за второто тримесечие.
Акциите на британската нискотарифна авиокомпания EasyJet поевтиняха с 5,15%, след като тя предупреди, че стачките, засягащи френския въздушен трафик, и покачващите се цени на горивото ще навредят на годишната печалба.
Ръст в САЩ
Основните борсови индекси на Уолстрийт преминаха през волатилна търговия в сряда, след като след като служител на Белия дом заяви пред Си Ен Би Си, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е близо до уволнението на Джером Пауъл като председател на Федералния резерв, първоначално сривайки S&P 500. Бенчмаркът се възстанови, след като Тръмп по-късно отрече информацията, но търговците останаха загрижени, че той в крайна сметка може да предприеме подобен ход.
Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 231,49 пункта, или 0,53%, до 44 254,78 пункта. Широкообхватният показател S&P 500 се повиши с 52,69 пункта, или 0,25%, до 20 730,49 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна с 52,69 пункта, или 0,25%, до 20 730,49 пункта.
Високопоставен служител на Белия дом заяви пред републиканските законодатели, че Тръмп „вероятно в скоро време“ ще отстрани Пауъл като председател на Фед. Отделно, „Ню Йорк Таймс“ съобщи, че Тръмп е стигнал дотам, че е изготвил писмо за уволнение на Пауъл и го е показал на законодателите по време на тази среща.
Скоро след това обаче Тръмп омаловажи информацията, заявявайки, че е „много малко вероятно“ да уволни Пауъл в близко бъдеще. „Не, не планираме да го правим“, каза Тръмп, като добави, че не „изключва нищо“.
Седмици наред Тръмп настоява за отстраняването на Пауъл, призовавайки Федералния резерв да намали значително лихвените проценти. Във вторник той заяви, че Федералният резерв трябва да намали лихвените проценти с 3 процентни пункта.
„Пазарите няма да се зарадват, ако Пауъл бъде уволнен“, каза Лари Тентарели, основател на Blue Chip Daily Trend Report. „Очевидно е, че това е политически огнище... но като цяло повечето от големите участници на пазара, които познавам, смятат, че Пауъл се е справил много добре“, добави той.
Отделно от това, новите данни тази седмица доведоха до опасения относно инфлацията и въздействието на тарифите на Тръмп върху американската икономика. Индексът на потребителските цени, публикуван във вторник, показа увеличение на инфлацията през юни спрямо нивата от май. И макар че отделен доклад в сряда за цените на едро не показа промяна спрямо предходния месец, данните „не са толкова обещаващи, когато се погледне под повърхността“, каза Марк Балсер, директор инвестиционна стратегия в Girard.
„Важно е да се отбележи, че индексът на цените на производител (PPI) не включва прякото въздействие на тарифите, което означава, че 27-те милиарда долара приходи от тарифи, събрани през юни, ще трябва да бъдат абсорбирани от чуждестранни производители, местни корпорации или в крайна сметка от потребителя“, каза Балсер.
Спад в Азия
Пазарите в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха предимно повишения в четвъртък, докато инвеститорите анализираха спада в износа на Япония за втори пореден месец, както и отричането на намерението на президента на САЩ Доналд Тръмп да уволни Джером Пауъл като председател на Федералния резерв, предаде Си Ен Би Си.
Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете ръст от 237,79 пункта, или 0,6%, до 39 901,19 пункта.
Износът на Япония през юни се е свил с 0,5% на годишна база, следвайки спада от 1,7%, наблюдаван през май, тъй като доставките продължиха да намаляват за втори пореден месец. Икономистите, анкетирани от Ройтерс, очакваха увеличение от 0,5%.
Износът за Китай, най-големият търговски партньор на Япония, е намалял с 4,7%, докато износът за САЩ е намалял с 11,4% на годишна база, следвайки спад от 11% през май.
В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се повиши с 13,05 пункта, или 0,37%, до 3 516,83 пункта, докато индексът Shenzhen Composite напредна със 25,23 пункта, или 1,19%, до 2 146,08 пункта. Хонконгският показател Hang Seng записа спад от 18,81 пункта, или 0,08%, до 24 498,95 пункта.
Южнокорейският показател Kospi се повиши с 5,91 пункта, или 0,19%, до 3 192,29 пункта.
Австралийският бенчмарк ASX 200 напредна с 77,2 пункта, или 0,9%, до 8 639 пункта. Нивото на безработица в Австралия се е повишило до 4,3% на сезонно изгладена база през юни, надминавайки очакваното от икономисти, анкетирани от Ройтерс, за увеличение от 4,1%.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 1,68 пункта, или 0,16%, до 1 049,77 пункта. BGBX40 се понижи с 0,26 пункта, или 0,14%, до 192,33 пункта. BGTR30 изтри 2,20 пункта от стойността си, или 0,23%, достигайки ниво от 953,01 пункта. BGREIT записа спад от 0,31 пункта, или 0,13%, до 229,64 пункта.
*Информацията е актуална към 13:00 часa
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.