Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Борсов наблюдател: Корпоративните печалби тласкат индексите към нови рекорди

Американските банки вдигнаха летвата на сезона на корпоративните отчети през първата седмица от старта ѝ. 83% от компаниите, които изкараха резултатите си до момента, бият прогнозите. Делът им е висок, което означава, че очакванията са занижени. Големите банки и финансови компании отчетоха най-силните изненади в отчетите, вероятно секторът се представя изненадващо добре на фона на последните събития в американската икономика. Но и два индустриални конгломерата – 3М и General Electric успяха да надскочат прогнозите за второто тримесечие.
Дотук можем да кажем, че американските компании успяват да преодолеят ефектите от митническата политика на Тръмп без съществен негативен ефект върху финансовите си резултати. Разбира се, растежът на печалбите на годишна база се очаква да бъде сравнително скромен – около 5%, но вероятно ще бъде надхвърлен, както обичайно става заради положителните изненади. Този темп на растеж обаче изостава от представянето на фондовия пазар през последната година, когато индексът S&P 500 отчита 13% покачване, а технологичният e 17% нагоре.
Оценката на щатския пазар остава по-висока от историческа гледна точка. С прогнозата за печалбите за следващите 12 месеца оценката е над средното за последните 10 години. Съотношението цена/печалба сега е 22 пъти спрямо 18 средно. И то стои високо, защото технологичните компании продължават да отчитат растеж на резултатите си и цените на акциите им да вървят нагоре до нови рекорди на индексите.
Да погледнем към Европа, защото през тази седмица предстоят две важни събития за пазарите на Стария континент. Едно от тях е изключително важно за икономиката – преговорите за митата с Тръмп. Може да се правят всякакви спекулации кое как ще протече, но инвеститорите вече са привикнали към несигурността около преговорите на американския президент. Въпросът е дали скоро няма да станем свидетели на финално споразумение, без значение дали с 10% или 15% мито върху вноса от ЕС, което да върне интереса към европейските акции.
Защото сега разликата с американските индекси започва да се забелязва – особено, когато става дума за френските акции. Европейските борси не отчитат корекция, но имат нужда от положителна новина, която отново да ги върне по пътя на възхода. Заседанието на Европейската централна банка тази седмица също няма да се превърне във фактор за растеж на пазара, поне от гледна точка на очакваното запазване на лихвата без промяна. Едва ли банкерите ще извадят изненадващи стимули в подкрепа на ликвидността, така че пазарите ще разчитат основно на облекчението, че митата за внос в САЩ ще станат известни и бизнесът ще се адаптира.
Следващите две седмици са ключови за отчетите. Икономическите новини вероятно ще отидат на заден план, а източник на притеснения за инвеститорите може да станат само новини около Федералния резерв и смяна на председателя му. Нещо, което не мисля, че е първостепенен фактор за пазарите, но политиката е източник на много изненади тази година. Все пак в рамките на следващите седмици е възможно да станем свидетели на някакво връщане на пазарите, защото съотношение между акциите със стойност и тези с растеж отново е на ниско ниво – там където беше в средата на миналата година и на Коледа. И в двата случая имаше спад на индексите за кратък период от време.
автор: Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант на ЕЛАНА Трейдинг
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.