Борсов наблюдател: Пазарният оптимизъм се завърна

Борсов наблюдател: Пазарният оптимизъм се завърна

Уолстрийт гледа към нови рекорди, а анализаторите по спешност вдигат прогнозите си къде ще се намира индекса S&P 500 в края на годината.

6000 пункта може да се окаже песимистична цел, защото е малко повече от 5% спрямо текущите котировки.

Подобна е ситуацията в Европа, въпреки че индустрията в Германия стои уверено от другата страна на границата на рецесията. И не показва никакви признаци на подобрение.

Но оптимизмът все още идва основно от Китай. Стимулите към увеличение на кредитирането и инвестициите в акции и имоти позволиха на индексите в Шанхай и Хонконг да отбележат значителни печалби за последната седмица. И това се прехвърля все повече в САЩ и Европа, макар че инвеститорите трябва да си припомнят как предишните подобни мерки се оказваха не само краткосрочни, но и безсилни.

На пазарите сега се въртят очакванията, че китайското правителство ще направи втори рунд на стимули, зад които стоят държавни разходи в размер на 2 трилиона юана. И с тях ситуацията се променя. До колко и до кога, ще покаже времето.

Но при намаленията на лихвите в САЩ и Европа е лесно да си оптимист, особено когато вече не се говори за рецесия. Дори очакванията за намаляване на лихвите стават все по-малко агресивни. Оптимизмът сред инвеститорите е много висок, въпреки че месец преди изборите за президент в САЩ обичайно водят до извънредна динамика при акциите.

През тази седмица основното събитие за пазарите ще бъдат данните за инфлацията в САЩ, които ще бъдат публикувана в четвъртък. Прогнозите са, че ще продължи забавянето при ценовите индекси и това ще подкрепи очакванията за намаляване на лихвите. Дали голямата група от централни банкери с изявления през тази седмица ще „развали партито“ на пазарите? Едва ли, но предпазливостта им и предупрежденията за икономиката не се харесват на пазарите.

А банкерите напоследък няма причини да не са предпазливи по отношение на икономиката. Все пак, обобщение на тяхната дискусия по време на решението за лихвите ще стане ясно в сряда. И пазарът ще се хване за всяка дума, която не съвпада с напудрените икономически новини напоследък. Като например за намалението на безработицата, благодарение на растежа на държавните служители и на работещите на половин ден. Всяка лоша новина ще се отрази веднага върху Уолстрийт.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ