Борсов наблюдател: Ще спрат ли макро новините ръста на Уолстрийт

Борсов наблюдател: Ще спрат ли макро новините ръста на Уолстрийт

Борсов наблюдател: Ще спрат ли макро новините ръста на Уолстрийт

Първата седмица на новата година започва на фондовите пазари под знака на връщането на инвеститорите след празниците и постепенното повишаване на ликвидността на търговията. Това не е непременно лош знак за Уолстрийт, но когато идва след дълга поредица от покачване на индексите при ниска активност, има основания да се следи старта след почивните дни като сигнал за следващите няколко седмици.

По принцип януари е негативен месец и през последните двадесет години в него се наблюдаваха повече спадове отколкото ръстове. Но вероятната причина за тази сезонност е в печалбите преди това, защото периодът октомври-декември е силен за Уолстрийт. Предстои да разберем дали и сега ще се запази приликата със средното представяне за последните две десетилетия. Особено през първата седмица на януари, когато предстои публикуването на важните данни за бизнес климата и безработицата в САЩ, както и за инфлацията в Европа. От тях най-важните са свързани със заетостта, защото се следят внимателно и от централните банкери при определянето на политиката за лихвите. Прогнозите са за леко покачване на безработицата до 3.8% и 163 хиляди нови работни места в САЩ. Това е по-слабо от предишния месец, но не и знак за рецесия в момента.

Важен индикатор е също така покачването на заплащането на труда, за което се очаква 3.9% на годишна база нарастване. Показателят е над инфлацията и запазването му на висока стойност може да се отрази на намеренията за намаление на лихвите. Стенограмата от последното заседание на Федералния резерв е също в списъка със събитията за седмицата. Централните банкери тогава направиха сериозен завой в политиката си по отношение на лихвите и едва ли ще обърнат специално внимание на все още високия темп на растеж на заплатите. Още повече, че бизнес климатът в индустрията продължава да е на равнище, което се асоциира с рецесия в икономиката. И данните за тази седмица се очаква да потвърдят това. Индексът S&P 500 е близо до равнището от 4800 пункта и дори спад до 4600 пункта ще се разглежда като нормално краткосрочно отстъпление от позитивния тренд за последните три месеца.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ