Бюджетната комисия в парламента прие удължаването на бюджета

Бюджетната комисия в парламента прие удължаването на бюджета

Парламентарната бюджетна комисия одобри днес решение за удължаване на сега действащия закон за държавния бюджет. Предстои решението да бъде гласувано и в пленарна зала. Очаква се да има и второ четене на проекта, за да може депутатите да внесат своите предложения.

Припомняме, че служебното правителство  внесе за гласуване в Народното събрание решение, с което се удължава действието на Закона за бюджета за 2022 г. с три месеца или до приемането на бюджет за 2023 г., ако това стане по-рано.

Министерството на финансите ще има право да има достъп до средствата от фискалния резерв и Сребърния фонд, реши още парламентарната комисия по бюджета, гласувайки предложението на финансовото министерство, съобщи БНТ.  В момента размерът на фискалния резерв е 10,1 млрд. лева.

Министърът на финансите  Росица Велкова увери депутатите, че парите от  от Държавния фонд за гарантиране на пенсионната система няма да бъдат пипани, а единствено ще има достъп до единната платежна сметка, в която има около 2 млрд. лева. Целта е да не се налага теглене на заеми за покриване на дефицита, образуван в бюджета заради по-високите разходи в сравнение с приходите.

"В момента сме на дефицит от 1,2 млрд. лева или 0,6 от БВП. А дефицитът винаги се финансира със заеми за да не се вдигат данъците", обясни  Росица Велкова.

Към края на май дефицитът е 1,2 млрд. лева и няма място за страх, че дефицитът ще стане 12 млрд. лева до края на годината, каза Мартин Димитров, народен представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ). Към момента дефицитът отива към 4 процента и със сериозен бюджет може да падне под 3 процента каза, посочи Мартин Димитров.

Румен Гечев  депутат от "БСП за България" поиска Министерството на финансите да направи сметка, колко ще струва на България да тегли заем за покриване на бюджетния дефицит и колко, ако се използват пари от Сребърния фонд за покриване на дефицита. Не бих се съгласил да подлагаме на риск Сребърния фонд за някаква лихва от 2,5 на сто годишно, каза Румен Гечев, цитиран от БТА.

Любомир Дацов, член на Фискалния съвет, каза че бюджетът в момента има структурни проблеми и ще трябва да се взимат политически решения, които трябва да бъдат поне в средносрочен план. Проблемът, независимо дали искаме да го сложим на масата с евентуално вдигане на данъци или ограничаване на определен тип разходи, си стои от гледна точка на стратегия, но това трябва да го решава редовно правителство и подкрепящите го политически сили, добави той.

Като отбеляза, че според бюджетните правила на ЕК за следващата година, правилата за свръхдефицит ще бъдат оценявани на база резултата на бюджета за тази година, Дацов каза, че, за да не изпаднем в процедура за свръхдефицит, е много важно тази година бюджетът да завърши под 3 процента на начислена база. Той обаче добави, че в момента се дискутира бюджет, който е на касова основа, а Маастрихтските критерии са на начислена база, с което изчисленията ще бъдат по-различни.

Според изчисления на Фискалния съвет, на база на данните от Министерството на финансите, и с условностите за развитието на икономическите процеси до края на годината, на касова основа консолидираният бюджет, ако се работи с около близо 6,5 млрд. лв инвестиции, дефицитът ще бъде около 7 млрд. тази година.

.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.
IT гиганти харчат милиони долари за камъни срещу въглеродния диоксид в атмосферата
Колективен провал: Как да избегнем неловкостта и струва ли си да го правим?
Цитат на деня