Данните за инфлацията във Великобритания оцветиха в червено европейските борси*

Данните за инфлацията във Великобритания оцветиха в червено европейските борси*

Данните за инфлацията във Великобритания оцветиха в червено европейските борси*

Европейските акции регистрираха понижения в ранната търговия в сряда, тъй като инвеститорите подходиха предпазливо на фона на все още високата инфлация в Обединеното кралство и сезона на корпоративните отчети, предаде Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 2,02 пункта, или 0,43%, до 466,6 пункта. Немският показател DAX се понижи с 42,43 пункта, или 0,27%, до 15 840,24 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се раздели с 31,13 пункта от стойността си, или 0,39%, достигайки до ниво от 7 878,31 пункта. Френският измерител CAC 40 записа спад от 16,88 пункта, или 0,22%, до 7 516,75 пункта.

„Голямата история за пазарите в момента е сезонът на отчетите, като се очаква корпоративните печалби да покажат устойчивост през първото тримесечие“, каза Джо Литъл, глобален главен стратег в HSBC Asset Management.

„Но в крайна сметка очакваме забавяне на печалбите и маржовете, тъй като залагаме на рецесията през втората половина на годината“, добави той.

Междувременно данните за инфлацията във Великобритания показаха, че страната продължава да поддържа най-високия темп на ръст на потребителските цени в Западна Европа, въпреки забавянето от 10,4% през февруари на 10,1 през март. На този фон паричните пазари са почти на 100% сигурни, че Английската централна банка ще предприеме ново увеличение на лихвите с 25 базисни пункта.

Днес инвеститорите чакат и данните за инфлацията в еврозоната. Главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн подкрепи по-нататъшно увеличение на лихвените проценти на следващото заседание на централната банка, но каза, че размерът му ще зависи от входящите данни.

Goldman Sachs повиши прогнозата си за крайна лихва за ЕЦБ от 3,5% на 3,75%, позовавайки се на облекчаване на притесненията за банковата система, признаци на охлаждане на инфлацията и последните коментари на членовете на централната банка.

Европейските акции пострадаха миналия месец, тъй като сътресенията в банковия сектор и несигурността относно повишаването на лихвените проценти от ЕЦБ поставиха инвеститорите под напрежение, но по-широкият индекс се възстанови през април, като от началото на месеца е напреднал с 2%.

Акциите на ASML Holding NV поевтиняха с 2,91%, след като забавянето на търсенето на чипове засенчи добрият финансов отчет на доставчика на оборудване за производство на полупроводници.

Цената на книжата Heineken NV се повиши с 3,05%, след като компанията запази прогнозата си за ръст на печалбата през 2023 г. въпреки риска от по-бавна икономическа експанзия в Азиатско-тихоокеанския регион, компенсиран от по-голямата устойчивост сред феновете на бирата в Европа.

Акциите на Worldline SA поскъпнаха с 2,12%, след като компанията започна ексклузивни преговори с френската банка Credit Agricole SA за създаване на съвместно предприятие за търговски услуги.

Разнопосочна търговия на Уолстрийт

Водещите индекси на фондовите борси в Ню Йорк записаха смесени резултати във вторник, докато трейдърите анализираха новата поредица от корпоративни отчети и потенциалните последици от тях за американската икономика, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 10,55 пункта, или 0,03%, до 33 976,63 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 напредна с 3,55 пункта, или 0,09%, до 4 154,87 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq се понижи с 4,31 пункта, или 0,04%, до 4 154,87 пункта.

Основните индекси не регистрираха големи движения в едната или другата посока на фона на последните корпоративни отчети. Въпреки трудната икономическа среда Bank of America представи по-добър от очакваното финансов отчет за първото тримесечие, което допринесе за поскъпването на акциите на банката с 0,63%. Цената на книжата на Johnson & Johnson се понижи с 2,81%, въпреки че фармацевтичната компания надмина прогнозите и повиши насоките си за 2023 г.

Акциите на Goldman Sachs поевтиняха с 0,89%, след като банковият гигант отчете по-малки от очакваното приходи.

Въпреки движенията от вторник и очакванията за спад на печалбите на фона на устойчивата инфлация и нарастващи лихвени проценти, сезонът на корпоративните отчети засега се оказва добър.

Инвеститорите обаче предупреждават, че печалбите, надхвърлящи и без това ниските очаквания, няма да имат голяма значение за пазар, който се взира във Федералния резерв и затягането на паричната политика на централната банка, което може да тласне САЩ в рецесия.

„Днешното настроение е свързано с опасенията за рентабилността, [които] може да са били пресилени за тримесечието, но страховете от затягане на Фед няма да изчезнат скоро“, каза Ед Моя, старши пазарен анализатор в Oanda.

Дори след банковите фалити от миналия месец, които разтърсиха финансовия сектор, повече от 8 от 10 трейдъри очакват увеличение от 25 базисни пункта на лихвите на Фед през следващия месец, според инструмента FedWatch на CME Group

Президентът на Федералния резерв на Атланта Рафаел Бостик каза пред Си Ен Би Си във вторник, че очаква още едно повишение с 25 базисни пункта, последвано от задържане на това ниво „за доста време“.

„Още един ход трябва да е достатъчен, за да направим крачка назад и да видим как нашата политика влияе на икономиката и да разберем степента, в която инфлацията се връща обратно към нашата цел“, каза той.

Смесени резултати в Азия

Основните индекси на фондовите борси в Азиатско-тихоокеанския регион не намериха единна посока в сряда, тъй като представители на Фед изпращат смесени сигнали за политиката на централната банка на САЩ относно лихвените проценти, пише Си Ен Би Си.

Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете спад от 52,07 пункта, или 0,18%, до 28 606,76 пункта.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се понижи с 23,2 пункта, или 0,68%, докато индексът Shenzhen Composite се раздели с 12,28 пункта от стойността си, или 0,57%, достигайки ниво от 2 126,51 пункта. Хонконгският показател Hang Seng записа спад от 282,75 пункта, или 1,37%, до 20 367,76 пункта.

Междувременно анализатори от JPMorgan, Citigroup и UBS повишиха прогнозите си за представянето на китайската икономика през тази година, след като тя нарасна с 4,5% на годишна база през първото тримесеиче.

JPMorgan повиши прогнозата си за растеж за 2023 г. до 6,4% спрямо предишна прогноза от 6%, като каза, че последният тримесечен отчет сочи за по-нататъшен растеж в бъдеще.

Citi също преразгледа прогнозата си за ръст от 5,7% на 6,1%, като заяви, че китайската икономика е „напът към възстановяването си след пандемията, водено от потреблението и услугите“.

UBS повиши прогнозата си за ръста на китайската икономика през годината от 5,4% на 5,7%, „като се има предвид по-силното от очакваното възстановяване през Q1 на 2023 г., водено както от силно възстановяване на потреблението, така и на имотите“.

В Южна Корея бенчмаркът Kospi напредна с 3,99 пункта, или 0,16%, до 2 575,08 пункта.

Австралийският измерител ASX 200 се повиши с 5,3 пункта, или 0,07%, до 7 365,5 пункта.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха смесени резултати в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 0,60 пункта, или 0,10%, до 617 пункта. BGBX40 се повиши с 0,02 пункта, или 0,01% до 141,59 пункта. BGTR30 напредна с 0,40 пункта, или 0,06%, до 725,42  пункта. BGREIT се понижи с 0,80 пункта, или 0,42%, до 188,48 пункта.

*Информацията е актуална към 13:05 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ