Делът на компаниите в САЩ, които инвестират на пазара на конвертируеми облигации стигна 30%

Делът на  компаниите в САЩ, които инвестират на пазара на конвертируеми облигации стигна 30%

Американските компании с инвестиционен рейтинг са все по-активни в пласирането на конвертируеми облигации, което обикновено беше прерогатив на емитенти с "junk" рейтинг, тъй като се опитват да минимизират загубите от нарастващата цена на заемите, причинена от агресивното повишаване на лихвените проценти от страна на  Федералния резерв(Фед) пише Financial Times.

По данни на Bank of America кредитополучателите с инвестиционен рейтинг са продали конвертируеми облигации на стойност 12 млрд. долара през тази година, което представлява над 30% от общия обем на емисията. Това е най-високият дял от поне едно десетилетие насам и три пъти повече от средната стойност. До 2022 г. компаниите с висок рейтинг са пласирали конвертируеми облигации на стойност едва 2 млрд. долара, или 7% от общата емисия.

Конвертируемите облигации могат да бъдат заменени за акции на компанията. Те позволяват на компаниите да заемат средства при по-нисък лихвен процент от традиционните облигации и без непосредственото разводняване, което може да настъпи при продажбата на нови акции.

"Виждаме, че много компании, които традиционно са емитенти на традиционен дълг, навлизат на пазара на конвертируеми облигации", отбелязва Джеси Марк, глобален ръководител на капиталовите пазари в Jefferies.

По данни на Dealogic през септември компаниите са набрали 6,3 млрд. долара от емисии на конвертируеми облигации, а през август - 7,9 млрд. долара. Това е най-натовареният двумесечен период от 2021 г. насам както по отношение на обема в долари, така и по отношение на броя на сделките.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ