Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ЕЦБ остави вратата отворена за понижение на лихвите през октомври, но по-вероятната дата е през декември
Представители на Европейската централна банка заемат предпазлива позиция относно понижаването на лихвените проценти - допълнителен знак, че следващото намаление ще настъпи през декември, а не през октомври, пише Блумбърг.
„Трябва да продължим да намаляваме постепенно и според случая степента на ограничение на нашата парична политика“, каза в петък управителят на централната банка на Франция Франсоа Вилроа дьо Гало. „Но темпото трябва да бъде много прагматично: ние не се ангажираме предварително с конкретен път на лихвените проценти и запазваме пълния набор от възможности за следващите ни срещи“, добави той.
ЕЦБ намали депозитната си лихва за втори път тази година в четвъртък, като председателят на централната банка Кристин Лагард запази мълчание относно бъдещите понижения. Това което накара пазарите да намалят вероятността за движение в тази посока през следващия месец до 20%.
Длъжностните лица, които за първи път разхлабиха паричната политика през юни, са доволни от забавянето на инфлацията в еврозоната, която беше 2,2% през август - в рамките на целта от 2%. Мнозина са предпазливи от продължаващия ценови натиск в сектора на услугите, но други се притесняват, че влошената икономика на еврозоната може да доведе до инфлация под целта, както беше преди пандемията.
На фона на тази несигурна перспектива членовете на Управителния съвет все още не изключват намаление на лихвите на следващата си среща на 17 октомври, дори ако подобен ход е малко вероятен, според хора, запознати с въпроса.
„Вероятността за намаляване на лихвите през октомври, ако погледнем финансовите пазари, не е голяма“, каза Мартинс Казакс, който е управител на централната банка на Латвия. „Но в същото време, ако има неочакван удар върху икономиката и ако икономиката е значително по-слаба от очакваното в момента и инфлацията също значително спадне, тогава, разбира се, бихме могли да обмислим и намаляване на лихвите“, добави той.
Неговият литовски колега Гедиминас Симкус направи сходен коментар, подчертавайки, че политиците „ще имат нужда от стратегическо търпение“, докато начертават курса напред.
Инфлацията се „успокоява“ и „нейната траектория предполага, че трябва да има по-нататъшни намаления на лихвите“, каза той пред радио LRT в петък. „Цените ще продължат да намаляват, но скоростта на съкращенията ще зависи от данните.“
Имаше някои по-положителни оценки за ценовите тенденции, като тази на управителя на Бундесбанк Йоахим Нагел, който описа перспективата като „много добра“.
„Предполагаме и данните ни подкрепят, че ще достигнем целта си за инфлация от 2% до края на следващата година“, каза той пред Deutschlandfunk. „Портфолиото от данни е такова, че оправда вчерашното намаление на лихвите.“
Но тримесечните прогнози в основата на тези коментари – също публикувани в четвъртък, показват, че икономиката вероятно ще се разшири по-малко от очакваното през 2024, 2025 и 2026 г.
След кратко съживяване в началото на годината, импулсът на растеж в Европа изчезва, като производителите все още страдат от по-високи енергийни разходи и слабо търсене извън 20-членния валутен блок. Дълго обещаваното възстановяване, ръководено от потребителите, все още не се материализира.
За някои влошаващият се фон е причина да останат пъргави.
Растежът „остава бавен в еврозоната, а рисковете за понижаване на растежа се увеличиха през лятото“, каза Оли Рен, управителят на Финландската централна банка. „По този начин поддържаме пълна свобода на действие и гъвкавост при вземането на решения за лихвените проценти в бъдещи срещи.“
Дьо Гало се съгласи.
„За разлика от САЩ, ние нямаме двоен мандат – цени/заетост, но имаме ясно симетричен мандат около нашата цел от 2%“, каза той. „Трябва да внимаваме както за риска от това да не достигнем нашата цел, така и за риска от надхвърлянето ѝ“, добави шефът на Френската централна банка.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.