Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Експерт: Не теглете бързи кредити за запушване на дупки в семейния бюджет
„Теглят се бързи кредити, за да се запълват дупки в семейния бюджет заради високата инфлация , което е голяма грешка. Бързите заеми обаче са най-скъпият кредитен продукт на пазара – лихвите често са над 100%“, коментира пред bTV кредитният консултант Тихомир Тошев.
Той препоръча да се използва банков кредит или кредитна карта при непредвидени месечни разходи, защото там лихвите са от 12% до 15%. Тошев съветва също да не се теглят повече от 400 лв. бърз кредит, които да можем да върнем със следващата заплата.
Размерът на необслужваните бързи кредити е надхвърлил 346 милиона лева в края на септември. Това е с 23,2 процента или с 65,3 млн. лева повече спрямо миналата година, показва статистиката на Българска народна банка. Търсенето на бързи кредити се активизира през последната година и отново достига нивата от преди кризата с Ковид-19. Над 70% от бързите кредити са предоставени на домакинствата.
Въпреки че се наричат бързи кредити заради краткия срок за връщане на парите и по-лесното отпускане в сравнение с условията на търговските банки, статистиката на БНБ показва, че най-много нараства отпускането на заеми с погасителен план над 5 години. В края на септември техният дял вече преобладава, достигайки 1,849 млрд. лева.
Тихомир Тошев обясни още, че ипотечните кредити в момента се движат най-често между 2,5% до 2,8%, а потребителските – между 4% и 6%. При първите вноските са по-ниски и едно увеличение на лихвата с 1% ще увеличи вноската с около 10 лв. на месец. При ипотечните кредити обаче ръстът ще е с 80 лв. на месец, а при увеличение на лихвата с 2% – с около 160 лв. на месец, обясни Тошев.
Експертът обаче не очаква проблеми с изплащането на ипотечните кредити. При затруднения препоръчва да се предоговори срока и дори да се използват спестявания, заделени за „черни дни“.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.