Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ЕС „може да обмисли“ присъединяване на Великобритания към паневропейска митническа схема
Новият търговски комисар на Европейския съюз, отговарящ за преговорите след Брекзит, заяви пред BBC, че „общоевропейска [митническа] зона е нещо, което бихме могли да обмислим“ като част от „нулирането“ на дискусиите между Обединеното кралство и ЕС.
Марош Шефчович спомена и идеята Великобритания да се присъедини към Паневросредиземноморската конвенция (PEM). Това са общи правила, които позволяват части, съставки и материали за производствените вериги за доставки да се доставят от десетки страни в Европа и Северна Африка, за да се използват в безмитна търговия.
Но министърът на жилищното строителство Матю Пеникук заяви пред BBC, че правителството „в момента не се стреми да участва в нея“.
Консерваторите не се ангажираха с PEM като част от сделката си за периода след Брекзит, но някои предприятия заявиха, че това ще помогне на Обединеното кралство да се присъедини отново към сложни вериги за доставки, които са били засегнати от митнически бариери.
В речта си на Световния икономически форум в Давосн Шефчович заяви, че идеята все още не е „точно формулирана“ от Лондон и „топката е в полето на Обединеното кралство“.
Трябва да сме сигурни, че в рамките на ограниченията на вота за напускане на Европейския съюз все пак ще направим всичко възможно, за да премахнем пречките пред търговията с най-близките ни съседи и хората, с които търгуваме най-много.“
Шефчович заяви също така, че трябва да се преразгледа пълномащабното ветеринарно споразумение, което помогна за намаляване на търканията в търговията със земеделски продукти и храни.
Третирането на единния пазар за износа на храни и земеделски продукти от Обединеното кралство би означавало, че „ще трябва да имаме едни и същи правила и ще трябва да ги надграждаме едновременно, наричаме го динамично привеждане в съответствие“, каза той.
Дейм Емили определи настоящото споразумение като „неравномерно и трудно“.
„В момента реалността е такава, че по причини, свързани с капацитета, храните, които влизат от ЕС, не се проверяват реално и въпреки това храните от Великобритания се проверяват много, когато влизат в ЕС“, каза тя.
Срокът на действие на споразумението за рибарство между ЕС и Обединеното кралство също изтича през следващата година. „Решението за рибарството е много важно за ЕС, отново съобщихме това многократно“, каза Шефчович.
BBC пояснява, че правителството на Обединеното кралство е започнало консултации с бизнеса относно ползите от плана PEM, който може да помогне за намаляване на бюрокрацията и подобряване на търговията.
Дама Емили Торнбъри, председател на Комисията по външни работи на Общото събрание, заяви, че споразумението след Брекзит, договорено от торите, има „всякакви дупки“ в него.
„В това споразумение има механизъм за подобряването му и ние трябва да се възползваме от тази възможност“,.
Младежка мобилност
Той също така заяви, че е изненадан от начина, по който предложението на Европейската комисия за младежка мобилност е било „изкривено“ в Обединеното кралство.
Според Европейската комисия схемата ще позволи на младежи на възраст между 18 и 30 години от ЕС да пътуват, работят и учат в Обединеното кралство за определен период от време „при реципрочност за младите граждани на Обединеното кралство“.
Както лейбъристите, когато бяха в опозиция, така и тогавашното правителство на торите отхвърлиха идеята, заявявайки, че свободното движение в рамките на ЕС е приключило с Брекзит.
Но Шефчович заяви, че се надява схемата да „изгради мостове за бъдещето за Европейския съюз и Обединеното кралство“.
„Това беше идеята“, каза той. „[Но] бяхме малко изненадани какво завъртане получи тя в Обединеното кралство.
„Това не е свобода на движението“, добави Шефчович. „Бяхме много ясни какво предлагаме.“
Въпреки това Шефчович заяви, че отношенията между Обединеното кралство и ЕС „определено“ са в по-добро състояние, а британският му колега Ник Томас-Саймъндс е „на бърз режим“.
Следващия месец министър-председателят сър Киър Стармър ще участва в среща на върха на ЕС, посветена на отбраната и сигурността.
Освен за отношенията с Обединеното кралство, Шефчович призна, че ЕС трябва да бъде „изключително предпазлив и отговорен“ при разглеждането на търговските въпроси с администрацията на Тръмп във Вашингтон, но заяви, че е готов да преговаря
Той добави, че докато ЕС има излишък при стоките, като например автомобилите, САЩ имат излишък при услугите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.