Европейски банки плащат 4 пъти повече данъци в Русия, отколкото преди войната в Украйна

Европейски банки плащат 4 пъти повече данъци в Русия, отколкото преди войната в Украйна

Най-големите европейски банки, които продължават да оперират в Русия, са платили повече от 800 млн. евро данъци в руския бюджет през 2023 г.,съобщава в. Financial Times. Това е четири пъти повече, отколкото преди навлизането на руските войски в Украйна.

Европейските банки Raiffeisen Bank International,  Unicredit, ING,Deutsche Bank, OTP, Commerzbank и  Inteza Sanpaolo, отчитат обща печалба от над 3 млрд. евро през 2023 г., което е три пъти повече, отколкото през 2021 г. Заради скока в рентабилността банките са платили около 800 млн. евро данъци, в сравнение с 200 млн. евро през 2021 г.

Според Financial Times високите печалби на западните банки в Русия показват как чуждестранните компании, които продължават да работят в Русия, помагат на страната да поддържа финансова стабилност в условията на санкции. На Райфайзен Банк Интернешънъл се падат повече от половината от данъчните плащания. Вестникът анализира плановете на австрийската група и стига до заключението, че руското ѝ дъщерно дружество има "амбициозни планове" да разшири многократно клиентската си база.

Самата Raiffeisen Bank International по-рано обяви планове за намаляване на руския си бизнес. Deutsche Bank, OTP и Commerzbank намалиха присъствието си в Русия. Intesa е в процес на продажба на своя бизнес.

Американските банки не са включени в изчисленията на Financial Times, тъй като в своите доклади те не оповестяват конкретно резултатите си в Русия. Отбелязва се, че според Киевския институт по икономика Citigroup е платила 53 млн. долара в Русия и е станала четвъртият най-голям данъкоплатец сред западните банки. JPMorgan е платила 6,8 млн. долара.

Освен това, както отбелязва  финансовото издание, чуждестранните банки са се възползвали не само от повишаването на лихвените проценти, но и от западните санкции срещу руските банки. Руските кредитни организации бяха лишени от достъп до международните платежни системи, което увеличи привлекателността на западните банки.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ