Европейските акции няма да осигурят стабилност, ако американският балон се спука

Европейските акции няма да осигурят стабилност, ако американският балон се спука

Високите оценки на акциите в САЩ бият тревога през последните седмици, сигнализирайки, че пазарът може да е узрял за корекция, съобщава Ройтерс.

Инвеститорите може да отговорят, като се насочат към по-евтини европейски пазари, но инвеститорите вероятно няма да намерят голяма безопасност отвъд езерото, защото значителен спад в САЩ вероятно ще повлече Европа надолу със себе си.

Оценките на фондовия пазар в САЩ са разтегнати по почти всяка мярка. Съотношението цена/печалба на индекса S&P 500 за последните 12 месеца е близо до пика на технологичния балон от 29,9x. И съотношението цена/счетоводна книга вече достигна нов рекорд за всички времена от 5,3x, надминавайки предишния връх от 5,2x, поставен в началото на 2000 г.

Въпреки че оценките са били високи в продължение на много месеци, това, което е забележително сега, е изключително оптимистичното настроение на инвеститорите в акции в САЩ.

Данните на Федералния резерв за потока от средства показват, че дяловите участия сега съставляват 36,0% от общите финансови активи на домакинствата в САЩ, с изключение на недвижими имоти, доста над 31,6%, достигнати през пролетта на 2000 г.

А най-новото месечно проучване на доверието на потребителите на Conference Board показа, че делът на американските домакинства, които са оптимисти за американските фондови пазари, е достигнал най-високото ниво за 37-те години, откакто се провежда проучването.

Опции в Европа

Инвеститорите, които искат да диверсифицират портфейлите на своите клиенти, могат да търсят по-евтини опции в Европа. В края на краищата, индексът Stoxx Europe 600 се търгува с 47% отстъпка спрямо S&P 500, когато се измерва чрез съотношения цена/печалба и 61% отстъпка въз основа на съотношенията P/B( цена/счетоводна стойност) .

Някои европейски мениджъри на фондове за акции посочиха, че с нетърпение очакват спад на фондовите пазари в САЩ, вярвайки, че това ще доведе до приток на средства към техните фондове.

Но тези мениджъри трябва да внимават какво си пожелават. Когато акциите на САЩ претърпят голям спад, американските инвеститори са склонни да изтеглят средства от акциите и да ги прехвърлят в по-безопасни активи. Но те обикновено намаляват експозицията си и към чуждестранни акции.

През последните 40 години, когато акциите в САЩ спаднаха, изтеглянията на САЩ от европейски акции се увеличиха средно с около 25% в сравнение с 12-те месеца, довели до тези събития. Това вероятно е резултат от нарастващите пристрастия към дома по време на пазарни спадове, тъй като много инвеститори в САЩ възприемат чуждестранните акции като по-рискови от техния вътрешен пазар.

Увеличеното присъствие на американски инвеститори на европейските пазари означава, че американците са се превърнали в фактор за колебание на европейските акции. Потенциалният обем на изходящите потоци от инвеститори в САЩ вече е толкова голям, че тези потоци вече не могат да бъдат компенсирани от съответните колебания в инвестиционните портфейли на европейските инвеститори.

Наистина, връщайки се назад към 1980 г., когато Федералният резерв започна да събира данни за потоците, ако разделим американските и европейските инвеститори, откриваме, че когато пазарите в САЩ се понижават, нетните изходящи потоци от европейските пазари на акции се увеличават средно с 34% в сравнение с предишния период 12 месеца.

Например между 2000 г. и 2003 г. европейските фондови пазари се понижиха с 50%, докато S&P 500 падна с 46%, водени в голяма степен от американските инвеститори, които изтеглиха средства от всички пазари на акции, независимо дали бяха засегнати от технологичния балон или не.

През 2024 г. американските инвеститори притежават по-голям дял от европейския пазар, отколкото преди 10 години, да не говорим за 2000 г. Следователно разпространението на спад на американския пазар към Европа вероятно ще бъде много по-лошо днес.

Поговорката „когато САЩ кихат, останалият свят настива“ сега изглежда по-вярна от всякога на пазарите на акции, коментира Йоахим Клемент, инвестиционен стратег в Panmure Liberum, най-голямата независима инвестиционна банка в Обединеното кралство.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ