Европейските акции не намират ясна посока в очакване на изказвания от представители на ЕЦБ*

Европейските акции не намират ясна посока в очакване на изказвания от представители на ЕЦБ*

Европейските акции регистрираха смесени резултати в ранната търговия в понеделник след поредица от седмични загуби, докато инвеститорите чакат изказвания на представители на Европейската централна банка, за да преценят накъде ще се насочат лихвените проценти, предаде Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 0,63 пункта, или 0,13%, до 502,49 пункта, Бенчмаркът отбеляза първата си четириседмична серия от загуби от 2години и половина в петък, засегнат от разочароващи корпоративни отчети, скок в доходността по държавните облигации и опасения относно въздействието на политиките на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп върху глобалните икономики и бизнеси.

Германският показател DAX се понижи с 5,94 пункта, или 0,03%, до 19 204,87 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 напредна с 22,33 пункта, или 0,28%, до 8 085,94 пункта. Френският измерител CAC 40 записа ръст от 1,05 пункта, или 0,01%, до 7 270,68 пункта.

Индексът на европейски технологични акции SX8P се понижи с 0,51% преди лидерът в сферата на изкуствения интелект Nvidia да отчете тримесечните си резултати сряда.

Инвеститорите чакат изказвания на главния икономист на ЕЦБ Филип Лейн и председателя на централната банка Кристин Лагард по-късно през деня, както и предварителните PMI индекси за еврозоната през ноември в петък, за улики относно посоката на лихвените проценти.

„Смятаме, че данните за PMI тази седмица е малко вероятно да отразяват напълно последните политически акценти и следователно не трябва да се очаква да се отклонят далеч от последните по-приглушени отчети“, посочиха анализатори на Unicredit в бележка до клиенти.

Заместник-председателя на ЕЦБ Луис де Гиндос каза, че глобалното търговско напрежение увеличава риска за и без това слабата икономика на еврозоната. Управителят на Бундесбанк Йоахим Нагел пък заяви, че митата, обещани от Тръмп, ще преобърнат международната търговия, но в крайна сметка може да имат „незначително въздействие“ върху инфлацията.

Търговците оценяват на 72% вероятността за намаляване на лихвите от ЕЦБ с 25 базисни пункта през декември. Те също така прогнозират намаления в размер от 142 базисни пункта до края на следващата година.

Акциите на британската Melrose Industries поскъпнаха с 6,6%, след като собственикът на производителя на аерокосмически части GKN Aerospace отчете ръст от 7% на приходите за четиримесечния период, приключил на 31 октомври.

Цената на книжата на нидерландския технологичен инвеститор Prosus се повиши с 1,13% след неговият финансов отчет.

Цената на книжата на Grifols се понижи с 3,28%, след като новинарският уебсайт El Confidencial съобщи, че канадският фонд Brookfield планира да предложи около 7 млрд. евро за придобиване на испанския производител на лекарства.

Спад на Уолстрийт

Американските борсови индекси регистрираха понижения в петък, тъй като следизборното рали загуби скорост и инвеститорите отново се фокусираха върху политиката на Федералния резерв за лихвените проценти, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 305,87 пункта, или 0,7%, до 43 444,99 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи със 78,55 пункта, или 1,32%, до 5 870,62 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq се раздели с 427,53 пункта от стойността си, или 2,24%, достигайки ниво от 18 680,12 пункта.

Слабото представяне на фармацевтичните компании натежаха Dow и S&P 500, като цените на книжата на Amgen и Moderna поевтиняха съответно с 4,16% и 7,34%. Новоизбраният президент Доналд Тръмп каза в четвъртък, че планира да номинира активистът срещу ваксините Робърт Ф. Кенеди-младши за ръководител на Министерството на здравеопазването и хуманитарните въпроси. SPDR S&P Biotech ETF (XBI) се срина с повече от 5% и отчете най-лошата си седмица от 2020 г.

Секторът на информационните технологии на S&P 500 също се представи зле, като акциите на Nvidia, Meta Platforms, Alphabet и Microsoft поевтиняха съответно 3,26%, 4%, 1,95% 2,79,%

Представянето на Tesla беше изключение сред акциите от „Великолепната седморка“, тъй като цената на книжата на производителя електрически превозни средства се повиши с 3,07%, тъй като компанията се възползва от т.нар. „Тръмп търговия“

„Въпреки че смятаме, че макро фонът все още е добър за рисковите активи, в близко бъдеще трябва да очакваме известна микроволатилност, особено около потенциалните промени в политиката при нова администрация“, каза Кристи Акулиан, ръководител на инвестиционната стратегия на iShares, Americas, в BlackRock . „Очакваме пазарът на акции в САЩ да продължи да се движи нагоре, но не очаквайте това покачване да се случи по права линия“, добави тя.

Търговците също обърнаха внимание на неотдавнашните коментари на председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл, който каза в четвъртък, че централната банка „не бърза“ с намалението на лихвените проценти. Той отбеляза, че силният растеж на икономиката ще позволи на централните банкери да не бързат, докато решават до каква степен да намалят лихвите. Президентът на Федералния резерв на Бостън Сюзън Колинс запази предпазливия тон, като каза пред „Уолстрийт джърнъл“, че намаляването на лихвите следващия месец не е сигурно.

Данните за продажбите на дребно в САЩ през октомври в петък показаха увеличение от 0,4% – малко над прогнозата от 0,3% на икономисти, анкетирани от Dow Jones. Тази констатация следва доклад за потребителската инфлация през октомври, който беше в съответствие с очакванията на икономистите.

Основните индекси се понижиха след изборното рали след победата на Тръмп на изборите - трите индекса докоснаха нови върхове в понеделник, но в последствие импулсът нагоре се забавя. S&P 500 отбеляза седмична загуба от 2,1%, докато Nasdaq Composite се понижи с около 3,2%. Dow записа спад от 1,2%.

Смесени резултати в Азия

Азиатско-тихоокеанските пазари не намериха единна посока в понеделник със започването на „тиха“, според ING, седмица за икономически данни от региона, пише Си Ен Би Си.

Ключовите данни за тази седмица от Азия ще включват решението на Китай за основния  референтен лихвен процент по заемите, което се очаква в сряда. ING заяви, че не се очаква промяна в LPR на Китай, като едногодишният лихвен процент в момента е 3,1%, а петгодишният LPR е 3,6%.

Япония ще публикува данни за търговията в сряда и основни данни за инфлацията през октомври в петък, докато във вторник централната банка на Австралия ще публикува протокола от заседанието си по-рано този месец.

На този фон в континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite отчете спад от 6,88 пункта, или 0,21%, до 3 323,85 пункта, докато индексът Shenzhen Composite се раздели с 43,83 пункта от стойността си, или 2,18%, достигайки ниво от 1966,79 пункта. Хонконгският показател Hang Seng напредна със 150,27 пункта, или 0,77%, до 19 576,61 пункта.

Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 се понижи с 422,06 пункта, или 1,09%, до 38 220,85 пункта.

Южнокорейският показател Kospi записа ръст от 52,21 пункта, или 2,16%, до 2 469,07 пункта, подкрепен от поскъпването на акциите на Samsung Electronics с 5,98%, след като компанията разкри изненадващ план за обратно изкупуване на собствени акции на стойност около 10 трлн. южнокорейски вона (7,19 млрд. долара) през следващите 12 месеца.

Австралийският бенчмарк ASX 200 напредна с 15 пункта, или 0,18%, до 8 300,2 пункта. Това е най-високото ниво на индекса от около месец и представлява трета поредна сесия на ръст.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 4,76 пункта, или 0,56%, до 848,75 пункта. BGBX40 се понижи с 0,90 пункта, или 0,54%, до 166,82 пункта. BGTR30 изтри 2,09 пункта от стойността си, или 0,25%, достигайки ниво от 850,86 пункта.  BGREIT регистрира спад от 2,03 пункта, или 0,95%, до 210,85 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ