Европейските акции поскъпват, доларът се покачва

Европейските акции поскъпват, доларът се покачва

Европейските акции поскъпнаха днес, подкрепени от печалбите на компаниите, докато фючърсите в САЩ останаха без промяна, а доларът поскъпна, тъй като инвеститорите оценяваха сигналите накъде ще поемат лихвените политики на Федералния резерв, предаде "Ройтерс".

Йената спадна дори при заплахата от валутна интервенция от страна на японските власти в нейна подкрепа. Цените на петрола се задържаха близо до двумесечно дъно.

Общоевропейски индекс Stoxx 600 (.STOXX) се повиши с 0,32%, подкрепен от оптимистичните отчети за приходите, след като вчера нарасна с 1,1%.

В зелено светнаха и германският DAX, който се повиши с 0,45 %, и британският FTSE 100 с ръст от 0,35 %.

Световните акции спаднаха рязко през април, тъй като силните икономически данни от САЩ накараха инвеститорите да преразгледат залозите си за намаляване на лихвените проценти от страна на Фед, а оттам и на други големи централни банки през тази година.

От началото на май обаче те отново се повишиха, отчасти насърчени от петъчния доклад за работните места в неселскостопанския сектор, който показа охлаждане на горещия пазар на труда в САЩ.

Президентът на Фед в Минеаполис Нийл Кашкари изказа предположение, че централната банка на САЩ може да се откаже от намаляване на лихвените проценти през тази година поради упоритата инфлация.

"Пазарът се опитва да разбере дали данните, особено тези от САЩ ще останат значими в малко по-дългосрочна перспектива, или са моментни", казва Самюел Зиф, ръководител на глобалната валутна стратегия в JPMorgan Private Bank. "Нещата през тази седмица досега се определят повече от микро, отколкото от макро - в момента всичко се движи от микро показатели: публикуване на отчети на конкретни компании и други подобни", допълни той.

Фючърсите на американските акции за индексите S&P 500 и Nasdaq останаха без съществена промяна. Четири поредни сесии на ръст на S&P го поставиха на 1,5% от рекордния връх, достигнат през март.

Най-широкият индекс MSCI за акции от Азиатско-тихоокеанския регион извън Япония спадна с 0,45% през нощта. На валутните пазари йената се понижи с 0,5% до 155,42 за долар, дори след като управителят на Японската централна банка Казуо Уеда заяви, че банката може да предприеме действия по паричната политика, ако спадът на валутата се отрази значително на цените.

Според търговци и анализатори през последните дни Япония се е намесила, за да повиши курса на валутата от най-ниското му ниво за последните 34 години, като е държала пазара нащрек за по-нататъшни колебания.

Доларовият индекс, който проследява валутата спрямо шест равностойни показателя, се повиши с 0,16% до 105,59 пункта, въпреки че остана с около 1% под 5-1/2-месечния връх, достигнат през април.

Доходността на американските държавни ценни книжа се понижи през последните дни, тъй като търговците се насочиха към залози две намаления на лихвените проценти от страна на Фед през тази година, след като доскоро смятаха, че едното от тях, с голяма вероятност ще е в средата на април.

Доходността на 10-годишните облигации, която се движи обратно на цената, днес беше без съществена промяна на ниво 4,469%.

Суровият петрол продължи понижението си от вторник, след като пазарни източници заявиха, че данните, които Американският петролен институт ще представи по-късно, ще покажат скок на запасите от суров петрол и горива в САЩ за миналата седмица, което е знак за по-ниско търсене.

Фючърсите на суровия петрол сорт Брент спаднаха с 1,4% до 82,02 долара за барел.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ