Европейските акции се оцветиха в зелено на фона на надеждата за облекчаване на търговското напрежение между САЩ и Китай*

Европейските акции се оцветиха в зелено на фона на надеждата за облекчаване на търговското напрежение между САЩ и Китай*

Европейските акциите регистрираха повишения в ранната търговия петък, като инвеститорите заложиха на деескалация в търговската война преди преговорите между САЩ и Китай през уикенда, пише Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете ръст от 2,39 пункта, или 0,45%, до 538,02 пункта. Немският показател DAX се повиши със 123,11 пункта, или 0,53%, до 23 475,8 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 напредна с 38,23 пункта, или 0,45%, до 8 569,84 пункта. Френският измерител CAC 40 записа ръст от 53,4 пункта, или 0,69%, до 7 747,84 пункта.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп прогнозира в четвъртък, че вносните тарифи за стоките от Китай в размер от 145% вероятно ще бъдат намалени, докато представители на двете водещи икономики в света се подготвят за преговори в Швейцария.

Вашингтон ще сключи десетки търговски сделки през следващия месец, но базовото мито от 10%, наложено на повечето страни, вероятно ще остане в сила, заяви министърът на търговията на САЩ Хауърд Лътник пред Си Ен Би Си в четвъртък, след като САЩ обявиха ограничено двустранно търговско споразумение с Обединеното кралство.

„Причината, поради която глобалните акции се покачват, е просто надеждата, че тази актуализация между САЩ и Китай през уикенда в Швейцария ще бъде „нещо“, каза Бенджамин Форд, стратег в Macro Hive.

Индексът STOXX 600 се насочва към четвъртото си поредно седмично повишение, като той е напреднал с около 13,7% от най-ниското си ниво в началото на април, с надеждата, че САЩ ще сключат сделки, за да предотвратят разрушителна търговска война. Европейските активи също се възползваха от инвестиционните потоци извън Съединените щати.

Корпоративните отчети в петък до голяма степен донесоха оптимизъм.

Акциите на Commerzbank поскъпнаха с 3,13%, след като германският кредитор отчете изненадващ ръст на печалбата през първото тримесечие.

Цената на книжата на Sonova се повиши с 3,2%, след като швейцарският производител на слухови апарати прогнозира по-високи продажби и рентабилност за фискалната си 2025/26 година.

Акциите на Bavarian Nordic скочиха с 10,57% до най-високото си ниво от края на февруари, след като приходите на датската биотехнологична фирма за първото тримесечие надминаха пазарните очаквания.

От 149-те компании в STOXX 600, които бяха отчели резултати за първото тримесечие до вторник, 58,4% надминаха прогнозите на анализаторите за печалби, което е доста над типичното за едно тримесечие ниво от 54%, според данни на Refinitiv IBES.

Ръст в САЩ

Акциите на Уоолстрийт регистрираха повишения в четвъртък, след като американският президент Доналд Тръмп обяви рамкова търговска сделка между САЩ и Обединеното кралство – първото голямо споразумение, сключено, откакто Вашингтон въведе широкообхватни мита за по-голямата част от света по-рано тази година, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 254,48 пункта, или 0,62%, до 41 368,45 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 напредна с 32,66 пункта, или 0,58%, до 5 663,94 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq се повиши със 189,98 пункта, или 1,07%, д 17 928,14 пункта.

Тръмп обяви общите условия на сделката от Овалния кабинет с британския премиер Киър Стармър на високоговорител. Действащата в момента 10% базова тарифа ще остане за Обединеното кралство, според графика, публикувана в публикацията на Тръмп в Truth Social. Президентът обаче отбеляза, че 10% мито за Обединеното кралство може да е в ниската част на диапазона при бъдещите сделки с други страни и подчерта, че при държави митата „ще бъдат много по-високи, защото имат огромни търговски излишъци“.

Отвъд това съобщението за търговската сделка не предостави други подробности и нищо не беше подписано по време на събитието.

Основните средни индекси достигнаха върховете си за сесията, след като Тръмп заяви, че очаква американските преговарящи да имат „добър уикенд“ с Китай по време на откриващите търговски преговори.

Министърът на финансите Скот Бесент и търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър ще се срещнат с китайските си колеги в Швейцария този уикенд, за да обсъдят търговски и икономически въпроси. Тръмп увеличи митата върху китайския внос до 145%, дори когато намали „реципрочните“ си мита върху повечето други търговски партньори на САЩ. Китайски представители заявиха в сряда, че предстоящата среща е била поискана от администрацията на Тръмп.

„Нараства оптимизмът, че сделки могат да бъдат сключени преди изтичането на паузата за реципрочните мита на 9 юли“, каза главният инвестиционен стратег на CFRA Сам Стовал. „Въпреки това, започването на преговори би могло да облекчи натиска върху администрацията да финализира споразумения с други търговски партньори в краткосрочен план.“

Акциите на технологичните компании отбелязаха голям ръст, след като администрацията на Тръмп заяви в сряда, че ще премахне ограниченията за чипове от ерата на Байдън. Цената на книжата на Alphabet се повиши с 1,93%, след като компанията публикува изявление, в което се казва, че Google продължава да отчита ръст на заявките за търсене, оспорвайки съобщения в пресата в сряда, които цитират ръководител на Apple, който казва, че е имало спад в търсенето в браузъра Safari, тъй като все повече хора използват изкуствен интелект.

Акциите на Boeing се повишиха с 3,31%, след като министърът на търговията Хауърд Лътник предположи, че търговската сделка между САЩ и Великобритания ще доведе до поръчка на самолети Boeing за милиарди долари.

Разнопосочна търговия в Азия

Пазарите в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха смесени резултати в петък, докато инвеститорите анализираха данните за износа и вноса на Китай за април, като фокусът беше и върху предстоящите търговски преговори между Пекин и Вашингтон, пише Си Ен Би Си.

Данни показаха, че китайският износ се е увеличил рязко през април, тъй като доставките за страните от Югоизточна Азия са нараснали, компенсирайки рязък спад в изходящите стоки за САЩ.

Износът на китай в щатски долари е скочил с 8,1% миналия месец спрямо година по-рано, според данни, публикувани от митническите власти в петък. Този резултат рязко надмина очакванията на анализаторите, анкетирани от Ройтерс, за ръст от 1,9%. Доставките на Китай за САЩ са се понижили с над 21% през април на годишна база.

Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 записа ръст от 574,7 пункта, или 1,56%, дo 37 503,33 пункта.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се понижи с 10 пункта, или 0,3%, до 3 342 пункта, докато индексът Shenzhen Composite отчете спад от 17,41 пункта, или 0,88%, до 1 970,70 пункта.

Хонконгският показател Hang Seng се повиши с 91,82 пункта, или 0,4%, до 22 867,74 пункта.

Южнокорейският показател Kospi регистрира спад от 2,21 пункта, или 0,09%, до 2 577,27 пункта.

Австралийският бенчмарк ASX 200 напредна с 39,5 пункта, или 0,48%, до 8 231,2 пункта.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха предимно повишения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 11,80 пункта, или 1,29%, до 927,52 пункта. BGBX40 се повиши с 1,39 пункта, или 0,79% до 176,31 пункта. BGTR30 напредна с 3,95 пункта, или 0,45%, до 891,37 пункта. BGREIT регистрира спад от 0,35 пункта, или 0,16%, до 216,62 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10 часa

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ