Европейските борсови индекси регистрират ръст след първия тур на вота във Франция*

Европейските борсови индекси регистрират ръст след първия тур на вота във Франция*

Европейските акции регистрираха повишения в ранната търговия в понеделник, като френските акции поведоха ралито, след като крайнодясната партия „Национален сбор“ постигна историческа победа на първия тур на парламентарните избори в страната, но с по-малка разлика от очакваното според социологически проучвания, пише Ройтерс

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете ръст от 2,3 пункта, или 0,45%, до 513,72 пункта. Германският показател DAX се повиши със 56,9 пункта, или 0,31%, до 18 292,35 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 напредна с 24,87 пункта, или 0,3%, до 8 188,99 пункта.

Френският измерител CAC 40 записа ръст от 106,75 пункта, или 1,43%, до 7 586,15 пункта, повеждайки печалбите сред регионалните пазари, като акциите на водещите кредитори в страната BNP Paribas, Societe Generale и Credit Agricole поскъпнаха съответно с 3,39%, 4,52% и 3,81%.

„Национален сбор“ и нейните съюзници получиха 33% подкрепа на първия тур от вота за долната камара на френския парламент, следвани от левия блок „Нов народен фронт“ с 28% и центристите на президента Еманюел Макрон със само 20%. Вторият тур на вота е на 7 юли.

„Пазарът започва да разбира, че дясното мнозинство е по-малко вероятно и по-малко опасно. Това разгръщане на разказа може да продължи да бъде източник на краткосрочно облекчение за пазарите“, каза Бен Гътеридж, портфолио мениджър на стратегии за множество активи в Invesco .

Френските активи претърпяха удар, след като Макрон свика предсрочни избори миналия месец. В петък CAC 40 приключи сесията на най-ниското си ниво от повече от пет месеца поради опасения относно фискалната дисциплина на Франция при новото правителство.

На пазара се отразиха и данните, че производствената активност в еврозоната се е влошила миналия месец, тъй като търсенето спадна с много по-бързи темпове, въпреки че фабриките намалиха цените си. Окончателнияткомпозитен индекс на производствените мениджъри в еврозоната (PMI) на Hamburg Commercial Bank, изготвен от S&P Global, достигна 45,8 пункта рез юни в сравнение с 47,3 пункта през май. Границата от 50 пункта разделя свиването от растеежа.

Друг набор от данни показва спад на инфлацията в пет важни германски провинции през юни, което предполага, че националната инфлация може да намалее този месец.

Европейската централна банка (ЕЦБ) понижи лихвените проценти от рекордно високи нива в началото на юни и сигнализира за по-нататъшни стъпки, докато инфлацията намалява, но не пое конкретен ангажимент за следващото си намаление. Търговците определят на близо 50% вероятността за ново намаление на лихвите с 25 базисни пункта до септември, според приложението на LSEG. Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард ще говори по-късно през деня.

Акциите на Atos поскъпнаха, след като френската технологична компания постигна споразумение с група банки и облигационери относно условията за преструктуриране на дълга си.

Цената на книжата на Anglo American се понижи с 2,08%, след като миньорът спря производството в стоманодобивната си въглищна мина Grosvenor в Австралия след подземен пожар.

Спад на Уолстрийт

Американските борсови индекси регистрираха понижения в петък, докато търговците анализираха новите икономически данни, които показват забавяне на инфлацията, както и по-добри от очакваното резултати при потребителското настроение, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 45,2 пункта, или 0,12%, до 39 118,86 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи с 22,39 пункта, или 0,41%, до 5 460,48 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq записа спад от 126,08 пункта, или 0,71%„ до 17 732,6 пункта.

Инфлацията през май се забави до най-ниския си годишен темп от повече от три години, съобщи Министерството на търговията в петък. Основният ценови индекс на разходите за лично потребление (PCE), който изключва по-нестабилните цени на храните и енергията, се е повишил само с 0,1% миналия месец и с 2,6% на годишна база. И двете оценки бяха в съответствие с консенсусните прогнози на Dow Jones. Основният PCE индекс е предпочитаната мярка за инфлация от Федералния резерв. Общия PCE, който включва храни и енергия, е останал без промяна за месеца и е нараснал с 2,6% на годишна база, също в съответствие с очакванията.

„От гледна точка на пазара, днешният доклад на PCE беше почти перфектен“, каза Дейвид Донабедиан, главен инвестиционен директор на CIBC Private Wealth U.S. „Това беше недвусмислено положителен доклад.“

В същото време индексът на потребителските настроения на Мичиганския университет за юни се оказа по-висок от очакваното, коригиран до 68,2 пункта от предварителните данни за ниво от 65,6.

Статистиката за инфлацията се счита за първостепенна от участниците на пазара, тъй като те се опитват да отгатнат кога Федералният резерв ще започне да намалява лихвените проценти. Търговците в момента оценяват на 64,1% веротяността централната банка да понижи лихвите на заседанието си през септември, според FedWatch Tool на CME Group.

Пазарът официално приключи първото полугодие на 2024 г. с края на търговията в петък

Технологичният индекс Nasdaq поведе ралито през първите шест месеца на годината, напредвайки с 18,1%, тъй като манията по изкуствения интелект улови вълнението на инвеститорите. Широкият S&P 500 скочи с 14,5%, докато индексът на сините чипове Dow изостана с печалба от около 3,8%. Акциите на Nvidia поевтиняха с 0,36% в петък.

И трите индекса се повишиха през юни, отбелязвайки седми положителен месец от осем. Nasdaq отново поведе класацията с месечно рали от почти 6%. S&P 500 и Dow спечелиха съответно 3,5% и 1,1%.

Акциите на Nike се сринаха с цели 19,98% в петък, след като търговецът на спортни стоки намали прогнозите си за цялата година.

Повишения в Азия

Основните фондови борси в Азиатско-тихоокеанския регион стартираха втората половина на годината на зелена територия, докато инвеститорите анализираха данните за бизнес доверието в Япония и бизнес активността в Китай, предаде Су Ен Би Си.

Днес Япония ревизира данните се за свиването на брутния вътрешен продукт на страната през първото тримесечие на 2,9%, след като по-рано отчете свиване с 1,8%. Данните за третото и четвъртото тримесечие на 2023 г. също бяха ревизирани в посока надолу.

Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете ръст от 47,98 пункта, или 0,12%, до 39 631,06 пункта.

Доверието сред големите японски производители се подобри през второто тримесечие, като индексът на проучването Tankan на Японската централна банка достигна +13 пункта в сравнение с +11 през първото тримесечие. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакваха то да бъде  на ниво +12. Настроенията на извън производствения сектор са на равнище от  +33, съответствайки на пазарните прогнози.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се повиши с 27,33 пункта, или 0,92%, до 2 994,73 пункта, докато индексът Shenzhen Composite напредна с 12,42 пункта, или 0,77%, до 1630,49 пункта. Борсата в Хонконг остана затворена заради официален празник.

Китай публикува официалните си данни за индекса на мениджърите по покупките (PMI) през уикенда, като неговият PMI в сектора на производство е достигнал 49,5 пункта през юни, оставайки непроменен спрямо май и бележейки втори месец на свиване. Границата от 50 пункта разделя свиването от растежа.

Частно проучване на производствената активност в Китай обаче се разминава с официалните данни, показвайки най-рязкото подобрение на бизнес условията от три години. PMI индексът на S&P Caixin се покачи до 51,8 пункта през юни в сравнение с 51,7 пункта през май.

В Южна Корея индексът Kospi регистрира ръст от 6,49 пункта, или 0,23%, до 2 804,31 пункта, след като данните фабричната активност показаха най-голямото разширяване от февруари 2022 г., като индексът PMI достигна 52 пункта през юни в сравнение с 51,6 пункта предходния месец.

Австралийският бенчмарк ASX 200 записа спад от 16,8 пункта, или 0,22%, до 7 750,7 пункта.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 2,53 пункта, или 0,30%, до 845,15 пункта. BGBX40 се понижи с 0,40 пункта, или 0,24%, до 167,87 пункта. BGTR30 се раздели с 1,08 пункта от стойността си, или 0,13%, достигайки ниво от 850,68 пункта. BGREIT се понижи с 0,50 пункта, или 0,26%, до 190,32 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ