Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европейските борсови индекси се оцветиха в зелено*
Европейските акции регистрираха предимно повишения в ранната търговия в сряда, като цената на книжата на Novo Nordisk скочи след актуализация за лекарството за диабет Ozempic, а тази на гиганта за луксозни стоки се понижи LVMH и повлече този сектор надолу поради разочароващи продажби, предаде Ройтерс.
Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете ръст от 0,55 пункта, или 0,12%, до 453,03 пункта. Във вторник бенчмаркът напредна с близо 2% и записа най-доброто си еднодневно представяне от 11 месеца, подкрепен от коментарите на представители на Федералния резерв, според които нарастващата доходност на дългосрочните държавни облигации на САЩ може да откаже централната банка от по-нататъшни увеличения на лихвите.
Немският показател DAX се повиши със 7,1 пункта, или 0,05%, до 15 430,62 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 напредна с 6,64 пункта, или 0,09% до 7 634,85 пункта. Френският измерител CAC 40 регистрира спад от 39,86 пункта, или 0,56%, до 7 122,57 пункта, заради представянето на компаниите от сектора на луксозните стоки.
Акциите на LVMH поевтиняха с 6,48% до повече от 10-месечно дъно, след като лидерът в сферата на луксозни стоки отчете 9% ръст на приходите през третото тримесечие, което представлява по-бавен растеж, тъй като вълната от високи разходи след пандемията започва да се изпарява.
Цените на книжата на други големи френски луксозни компании като Hermes и Kering се понижиха съответно с 1,62% и 1,94%. Акциите на швейцарските луксозни фирми Richemont и Swatch Group поевтиняха с 3,82% и 1,54%.
„Очакванията бяха много високи. Ще има значителен недостатък, ако не можете да отговорите на очакванията, когато хората са толкова нервни, колкото са те“, каза Люис Грант, старши портфолио мениджър за глобални акции във Federated Hermes.
Акциите на Novo Nordisk обаче скочиха с 3,12%, след като датският производител на лекарства заяви, че ще спре предсрочно проучване, изучаващо Ozempic за лечение на бъбречна недостатъчност при пациенти с диабет, тъй като от междинен анализ стана ясно, че лечението ще бъде успешно.
Акциите на немския доставчик на апарати за бъбречна диализа Fresenius Medical Care поевтиняха с 18,63%.
Фокусът на пазарите тази седмица ще бъде върху данните за инфлацията в САЩ и изказванията на служители на Федералния резерв за улики дали централната банка ще повиши лихвените проценти през ноември.
Инвеститорите подхождат предпазливо към търговията, тъй като продължаващият конфликт в Близкия изток повиши перспективата за по-нататъшен скок в цените на петрола. Израелски военни самолети бомбардираха многократно Газа през нощта преди потенциална наземна офанзива за изкореняване на „Хамас“.
Междувременно тръбопроводът в Балтийско море и телекомуникационният кабел, свързващ Финландия и Естония, бяха повредени в неделя, като финландското правителство нарече това умишлен акт.
Ръст на в САЩ
Основните борсови индекси в Ню Йорк регистрираха повишения във вторник, подкрепени от спада в доходността по държавните облигации, докато Уолстрийт оценяваше геополитическите рискове от войната между Израел и „Хамас“, предаде Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 134,65 пункта, или 0,4%, до 33 739,3 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се повиши с 22,58 пункта, или 0,52%, до 4 358,24 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна със 78,6 пункта, или 0,58%, до 13 562,84 пункта.
Доходността по 10-годишните държавни ценни книжа на САЩ спадна с близо 13 базисни пункта до около 4,65%, тъй като инвеститорите търсеха сигурни активи на фона на конфликта в Близкия изток. Доходността по облигациите и цените на акциите обикновено се движат в противоположни посоки. Този ход отразява първата реакция на конфликта между Израел и „Хамас“ на пазара на облигации в САЩ, който беше затворен в понеделник за Деня на Колумб.
Падащата доходност на облигациите подкрепи акциите, тъй като Уолстрийт остана загрижен за скорошното бързо покачване на лихвените проценти. Инвеститорите също започнаха да пренебрегват геополитическите рискове, причинени от войната в Близкия изток, фокусирайки се върху по-добрите от очакваното данни за новите работни места през септември и оптимизма преди началото на сезона на корпоративните отчети за третото тримесечие през тази седмица.
Друг позитивен фактор за пазарите по време на търговската сесия бе доброто представяне на компаниите с по-малки пазарни оценки, като индексът Russell 2000 на компаниите с малка капитализация и индексът S&P Small Cap 600 се повишиха с повече от 1%. Russell, който е нагоре с близо 1% от началото на година, се повиши за пети пореден ден – резултат, постигнат за последно през юли.
Разбира се, някои инвеститори, включително главният инвестиционен директор на Gratus Capital Тод Джоунс, считат ралито във вторник като следствие от това, че пазарите вече са оценили негативни настроения и са в състояние на свръхпродаденост.
„Картината на инфлацията все още е доста, доста лоша“, каза Джоунс, като добави, че очаква четвърто тримесечие без особени движения в една или друга посока, дори ако очакванията за третото тримесечие са за положителен ръст на корпоративните печалби.
Акциите на PepsiCo се покачиха с 1,88%, след като производителят на напитки и закуски отчете по-добри от очакваните резултати за третото тримесечие и повиши перспективите си за печалба.
Повишения в Азия
Борсовите индекси в Азиатско-тихоокеанския регион се оцветиха в зелено в сряда, поведени от ръста в Южна Корея, пише Си Ен Би Си.
Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете ръст от 189,98 пункта, или 0,6%, до 31 936,51 пункта, достигайки най-високото си ниво от близо две седмици. Инвеститорите анализираха индекса на Reuters Tankan за нагласите сред големите японски фирми, който остана до голяма степен непроменен в сравнение с предходния месец.
На пазара се отразиха и данните за потребителските разходи в Китай, които все още не растат с толкова бързо темпо, каквото се наблюдаваше преди пандемията от коронавирус.
Продажбите на дребно от 29 септември до 5 октомври – т.нар. „Златна седмица“ от почивни дни около националния празник на Китай (1 октомври), са нараснали с 9% на годишна база .
На този фон в континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се повиши с 3,72 пункта, или 0,12%, до 3 078,96 пункта, докато индексът Shenzhen Composite напредна с 5,52 пункта, или 0,29%, до 1 906,85 пункта.
Хонконгският показател Hang Seng записа ръст от 228,37 пункта, или 1,29%, до 17 893,1 пункта.
Южнокорейският индекс Kospi се повиши с 47,5 пункта, или 1,98%, до 2 450,08 пункта, след като прогнозата на Samsung за печалба през третото тримесечие бе малко по-добра от тази на анализаторите. Технологичният гигант очаква 78% спад на оперативната печалба за тримесечието, приключило през септември. На този фон акциите на компанията поскъпнаха с 2,71%.
В Австралия бенчмаркът ASX 200 напредна с 47,8 пункта, или 0,68%, до 7 088,4 пункта, удължавайки печалбите си за пети пореден ден.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 1,26 пункта, или 0,17%, до 752,14 пункта. BGBX40 се понижи с 0,20 пункта, или 0,13%, до 158,,02 пункта. BGTR30 се раздели с 0,87 пункта от стойността си, или 0,11%, достигайки ниво от 783,68 пункта. BGREIT записа спад от 0,82 пункта, или 0,44%, до 186,62 пункта.
*Информацията е актуална към 12:50 часа
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.