Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европейските фондови борси се оцветиха в зелено*

Европейските акции регистрираха повишения в ранната търговия във вторник, докато инвеститорите оценяват най-новите корпоративни отчети за тримесечието и наблюдават за потенциални промени в търговската политика, пише Ройтерс.
Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете ръст от 1,86 пункта, или 0,36%, до 525,05 пункта. Европейският бенчмарк обаче е напът да регистрира втори пореден месечен спад. Немският показател DAX се повиши със 162,16 пункта, или 0,73%, до 22 433,83 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 напредна със 17,11 пункта, или 0,2%, до 8 434,45 пункта. Френският измерител CAC 40 записа ръст от 1,11 пункта, или 0,01%, до 7 574,87 пункта.
Акциите на HSBC се повишиха с 2,46%, след като базираният в Лондон кредитор стартира обратно изкупуване на акции за 3 милиарда долара, докато тези на Deutsche Bank скочиха с 2,7%, след като най-големият кредитор в Германия отчете 39% ръст на печалбата си за първото тримесечие.
„Печалбите са наистина добри, защото те са по същество печалбите за първото тримесечие, което е предимно без митата. Всичко зависи от перспективите, които са наистина несигурни. Така че има голяма надежда, че ще има по-добро решение и ще бъдат намерени търговски сделки“, каза Йохен Щанцл, главен пазарен анализатор в CMC Markets.
Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп ще предприеме мерки за намаляване на въздействието на новите автомобилни мита, като облекчи някои налози, наложени върху чуждестранни части в произведените в страната автомобили, и като предотврати натрупването на мита върху автомобили, произведени в чужбина, казаха официални лица.
Пазарите се стабилизираха донякъде през последните седмици поради оптимизъм относно потенциални сделки между САЩ и техните търговски партньори, особено Китай. Липсата на яснота относно китайско-американските преговори обаче напрегна пазара.
Членът на борда на Европейската централна банка Пиеро Чиполоне предупреди, че глобална търговска война може да има „недвусмислено рецесионен ефект“ върху участващите страни.
Някои от водещи британски акции бяха се представят по-слабо днес.
Акциите на BP поевтиняха с 3,69%, след като петролният гигант отчете печалба за първото тримесечие, която не отговори на очакванията на анализаторите.
Цената на книжата на AstraZeneca се понижи с 2,91% и оказа натиск върху лондонския индекс FTSE, след като производителят на лекарства не успя да покрие прогнозите на анализаторите за приходите за първото тримесечие и заяви, че може да се изправи пред глоба до 8 милиона долара в Китай заради предполагаеми неплатени данъци върху вноса.
Акциите на Porsche поевтиняха с 6,09%, след като немският производител на луксозни спортни автомобили намали серия от прогнози за 2025 г.
Инвеститорите ще анализират и важни икономически данни, включително доклада за потребителското доверие в еврозоната, който ще бъде публикуван по-късно през деня, а ключови доклади за инфлацията от еврозоната и Съединените щати също се очакват тази седмица.
Разнопосочна търговия в САЩ
Основните американски борсови индекси записаха смесени резултати в понеделник, докато Уолстрийт се готви за натоварена седмица с корпоративни отчети и икономически данни. Инвеститорите също така очакват напредък по преговорите за търговски сделки между САЩ и останалите страни, пише Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 114,09 пункта, или 0,28%, до 40 227,59 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 напредна с 3,54 пункта, или 0,06%, до 5 528,75 пункта, като това е пета поредна сесия на зелено за индекса. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq се понижи с 16,81 пункта, или 0,1%, до 17 366,13 пункта.
Четири от компаниите „Великолепната седморка“ – Amazon, Apple, Meta Platforms и Microsoft, за кратко бяха подложени на натиск по време на сесията в понеделник преди тримесечните си отчети. Цените на книжата на Apple и Meta Platforms приключиха сесията с умерен ръст от 0,41% и 0,45%, а тези на Microsoft и Amazon се понижиха съответно с 0,18% и 0,68%,
Финансовите резултати за предходното тримесечие са сравнително силни, като 73% от компаниите, които досега са представили своите отчети, надминават прогнозите на анализаторите - малко под 5-годишната средна стойност от 77%, според данни на FactSet. Въпреки това Уолстрийт понижава очакванията за второто тримесечие и за цялата година, тъй като компаниите дават несигурни насоки заради митата на президента Доналд Тръмп.
В понеделник министърът на финансите Скот Бесент не даде голяма яснота относно посоката з постигане на евентуално търговско споразумение с Китай, но заяви, че отговорността не е върху Съединените щати. В същото време обаче той каза, че постигат напредък по други търговски предложения, предполагайки, че сделка с Индия ще бъде „една от първите“, които ще предстоят.
„Вярвам, че Китай трябва да деескалира, защото те ни продават пет пъти повече, отколкото ние им продаваме, и затова тези тарифи от 120% и 145% са неустойчиви“, каза Бесент пред Си Ен Би Си.
Коментарите му идват, след като Тръмп заяви миналата седмица, че преговорите с Китай са в ход, а от Пекин посочиха, че в момент няма търговски преговори между двете страни.
„Последните дни донесоха индикации за известно облекчаване на търговското напрежение между САЩ и Китай, като и двете страни намаляват неустойчивите тарифни ставки, въведени по-рано този месец, а САЩ сигнализират за намерение за деескалация“, написа икономистът от Barclays Джонатан Милар в скорошна бележка. „Засега това са предимно разговори и ние оставаме скептични, че ще има достатъчно конкретен импулс в търговските преговори, за да се избегне рецесия в САЩ“, добави той.
Тази седмица ще сложи края на април – месец, през който акциите се колебаеха в широк диапазон на търговия, след като Тръмп представи своите мащабни тарифни планове и по-късно отмени някои от по-строгите мита.
От началото на април S&P 500 се е понижил с 1%, намирайки се с около 10% под 52-седмичния си връх, достигнат в края на февруари. Индексът Dow Jones е на път да запише спад от над 4% за месеца, докато Nasdaq Composite се е повишил с около 0,4%. S&P 500 за кратко навлезе в мечи пазар на 7 април и оттогава се възстанови.
Смесени резултати в Азия
Азиатско-тихоокеанските не намериха единна посока във вторник, взимайки пример от Уолстрийт, след като администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще предприеме мери за намаляване на въздействието на автомобилните мита, докато инвеститорите оценяваха отчетите на компаниите, пише Си Ен Би Си.
Пазарните наблюдатели също така следяха отблизо развитието около преговорите за търговски споразумения между САЩ и страните от региона.
На този фон в континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite отчете спад от 1,76 пункта, или 0,05%, до 3 286,65 пункта, докато индексът Shenzhen Composite се понижи с 4,52 пункта, или 0,24%, до 1 902,27 пункта.
Хонконгският показател Hang Seng записа ръст от 36,15 пункта, или 0,16%, до 22 008,11 пункта.
Резултатите за първото тримесечие на най-големия европейски кредитор HSBC надминаха очакванията благодарение на стабилното представяне на бизнеса му с управление на богатството, както и на силата в сегмента на корпоративното и институционалното банкиране. Акциите на HSBC, листнати на Хонконгската борса, поскъпнаха с 3,03%.
Печалбата на HSBC преди данъчно облагане достигна 9,48 милиарда долара за тримесечието от януари до март, което е с 25% по-малко от предходната година, но с 21,1% по-високо от прогнозата на анализаторите за 7,83 милиарда долара.
Междувременно приходите на банката спаднаха с 15% на годишна база до 17,65 милиарда долара.
Южнокорейският показател Kospi се повиши с 16,56 пункта, или 0,65%, до 2 565,42 пункта.
Австралийският бенчмарк ASX 200 напредна със 73,5 пункта, или 0,92%, до 8 070,6 пункта.
Пазарите в Токио днес са затворени заради отбелязването на официален празник
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха предимно понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 1,28 пункта, или 0,14%, до 884,26 пункта. BGBX40 се понижи с 0,20 пункта, или 0,12% до 169,87 пункта. BGTR30 изтри 3,33 пункта от стойността си, или 0,38%, достигайки ниво от 868,02 пункта. BGREIT регистрира спад от 0,13 пункта, или 0,06%, до 214,18 пункта.
*Информацията е актуална към 13:10 часa
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.