Федералният резерв няма да движи пазарите през 2023 г.

Федералният резерв няма да движи пазарите през 2023 г.

Федералният резерв на САЩ изигра основна роля в движението на пазарите през 2022 г., след като започна кампания за затягане на паричната политика, докато се опитваше да се бори с инфлацията, която достигна най-високите си нива от десетилетия, пише Си Ен Би Си.

Мнозина, които имаха много активи на пазарите на акции и облигации, пострадаха, тъй като ликвидността беше изсмуквана от пазара с всяко едно от седемте повишения на лихвите, въведени от Фед през годината. В средата на декември централната банка повиши референтния си лихвен процент до най-високото ниво от 15 години, довеждайки го до целеви диапазон между 4,25% и 4,5%.

Представители на Фед и икономисти очакват лихвите да останат високи през 2023 година, като е малко вероятно да има намаления преди 2024 г. Това обаче не означава, че Фед ще продължи да бъде основният двигател зад движенията на пазарите. Патрик Армстронг, главен инвестиционен директор в Plurimi Wealth, очаква различни финансови двигатели отново да поемат юздите.

„Следващата година мисля, че Фед няма да определя темпото на пазара. Мисля, че това ще бъдат компаниите, които имат добри фундаменти, които могат да увеличат печалбите си, да защитят маржовете си, а и вероятно да ги повишат“, каза Армстронг пред  Си Ен Би Си.

„Доходността по облигациите ви дава реална възвръщаемост сега, над нивото инфлацията. Така че това е разумно място да вложите капитал сега, докато в началото на 2022 г. година нямаше много смисъл“, добави той.

Доходността по 10-годишните държавни облигации на САЩ беше 3,856% в петък спрямо 1,628% в началото на 2022 г. През юли 2020 г. доходността достигна най-ниското си ниво от 0,55%.

„Това, което се случи тази година, беше ръководено от Фед“, каза Армстронг. „Количествено затягане, по-високи лихвени проценти, те бяха изтласкани от инфлацията и всичко, което беше движено от ликвидност, беше разпродадено. Ако сте инвеститори в акции и облигации, започнахте в годината с доходност от по-малко от процент върху 10-годишни държавни облигации, което няма смисъл .. Ликвидността беше движещата сила на пазара и след като тя изчезна - килимът беше издърпан отдолу на инвеститорите.“, добави той.

Армстронг предположи, че САЩ вероятно може да „флиртуват с рецесията“ до края на първата половина на следващата година“. „Там обаче пазарът на труда е много силен, растежът на заплатите и потреблението са 70% от икономиката на САЩ, така че дори не е сигурно, че САЩ наистина изпадат в рецесия“, коментира той.

Според него ключово за 2023 г. ще бъде „да се намерят компании, които могат да защитят маржовете си, защото това е реалният риск за акциите“.

Той отбеляза, че анализаторите очакват марж на печалба от 13% за S&P 500 през 2023 г., което е рекордно високо ниво.

Но инфлацията и затягането на Фед все още могат да представляват предизвикателство пред постигането на подобен резултат, твърди Армстронг.

„Не мисля, че можете да постигнете това с потребители, чиито кесии се дърпат в толкова много посоки - от разходите за енергия, разходите за ипотеки, цените на храните и вероятно справянето с безработица, която започва да пълзи, докато Фед продължава да вдига лихвите, което има за цел да унищожи търсенето“, каза Армстронг.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ