Финансов щит срещу инфлацията с Admirals

Финансов щит срещу инфлацията с Admirals

Финансов щит срещу инфлацията с Admirals

Инфлацията продължава да бъде сред водещите рискове за световната икономика и финансовите пазари. Дори и по-младите, но вече активни на пазара на труда поколения, които до скоро нямаха реална представа какво точно е инфлация, вече са наясно - цените на стоките и услугите вървят нагоре, докато в същото време покупателната способност намалява - личната ви потребителската кошница от стоки и услуги “обеднява”.  Но инфлацията носи със себе си други негативни последици, като например самата мярка за справяне с нея – повишаване на лихвените проценти, което пък от своя страна води до обезценяване на вече инвестирания ви капитал. Колкото и плашещо да звучи, има начини да излезете от тази спирала. 

Инфлационен хедж 

Поддържането на активи, защитени от инфлацията или т.нар инфлационен хедж e инвестиция, която осигурява защита от намаляващата стойност на валутата. Един прост поглед над хеджирането би бил да си го представим като застрахователна полица, която някои инвеститори избират да сключат, за да се предпазят от неблагоприятно пазарно движение. Инфлационното хеджиране включва защита на капитала ви срещу обезценяващия ефект на инфлацията. Ето защо, за да се хеджират успешно срещу инфлацията, инвеститорите трябва да намерят активи, чиято стойност ще се повишава заедно с инфлацията или с по-бърз темп от нея. 

Защо да хеджираме срещу инфлацията? 

Когато инфлацията е по-ниска или равна на лихвените проценти, тя не представлява значителна опасност за вашата спестовна сметка. В такъв случай темпът, с който спестяванията ви губят стойност поради инфлацията, се компенсира от лихвата, която бихте получавали за съхранението на парите си в банката. 

Проблеми обаче възникват, когато инфлацията започне да изпреварва лихвените проценти. Когато това се случи, парите, които се намират в банката, губят покупателна способност с всеки изминал ден. За съжаление, в днешно време, много хора по света се намират в тази ситуация. 

Затова сега, повече от всякога, е важно инвеститорите да разберат как да се застраховат от инфлацията и кои продукти могат да ви предпазват от нея? 

Четирите най-добри активи за хеджиране на инфлацията 

Суровини 

Суровините са градивните елементи на повечето стоки и услуги, така че когато тези стоки и услуги поскъпнат, цената на суровините, използвани за производството им, също се покачва. 

Естествено, поради логистични причини, като например съхранението, за масовия инвеститор би било непрактично да хеджира инфлацията чрез физическо закупуване на суровини. Полезен инструмент в този случай могат да бъдат финансовите деривативни продукти, като например договорите за разлика (ДЗР). 

Инвеститорите, които обмислят използването на суровини като средство за хеджиране на инфлацията обаче трябва да вземат предвид факта, че цените на суровините могат да бъдат много волатилни. Тъй като те обикновено се добиват и произвеждат в определени части на света, техните цени са много чувствителни към фактори като геополитически събития и климатични условия. 

Злато 

За мнозина от вас, това вероятно не е изненада. Златото е активът, към който всички опитни инвеститори се обръщат в периоди на икономически сътресения и висока инфлация. 

Факт е, че преобладаващото всеобщо мнение е, че златото осигурява защита срещу инфлацията и вероятно някои статистически данни подкрепят това мнение. Но, всъщност далеч не винаги е така. И не е нужно да се връщаме твърде далеч назад във времето, за да открием доказателства в тази посока. 

Въпреки че през 2022 г. инфлацията достигна най-високите си нива от десетилетия, цените на златото всъщност прекараха голяма част от годината в спад, като между март и ноември спаднаха с около 20%. 

Впоследствие цените на златото преминаха в рали, при което благородният метал възстанови по-голямата част от загубите си. Това рали обаче съвпадна с охлаждането на инфлацията в много икономики. 

Редом със златото други благородни метали като среброто и платината също се ползват с репутацията на добри активи за предпазване от инфлация, тоест инвестирането в тях, вместо само в злато, също би бил приемлив подход. 

Имоти 

Ако се абстрахираме от спекулациите с т.нар “Имотен балон”, пазарът на недвижими имоти се е доказал като надежден начин за предпазване от инфлацията. В периоди на повишена инфлация се повишават не само цените на имотите, но и на наемите, събирани от тях. 

Инвестирането във физически имоти изисква значителна инвестиция, но има и алтернативи за инвеститорите, като например инвестиционни тръстове за недвижими имоти (REITs) и ETF-и за имоти (борсово търгувани фондове). 

REITs са публично търгувани дружества, които обединяват парите на инвеститорите, за да закупят имоти, генериращи доход, като например жилищни или офис сгради. При това REITs са задължени да изплащат 90% от облагаемия си доход под формата на дивиденти, което ги прави привлекателна възможност и за инвестиране в търсещи доходност. 

Акции 

Добре диверсифицираният портфейл от акции често се разглежда като един от най-ефективните методи за предпазване от инфлация в дългосрочен план. Не всички акции обаче се представят според очакванията в периоди на висока инфлация. За да се предпазите ефективно от инфлацията, трябва да идентифицирате акции, които осигуряват по-висока възвръщаемост от тази на инфлацията. 

Някои акции в определени отрасли могат да постигнат това. Един от вариантите е да закупите акции на компании, които се занимават с отраслите, които вече разгледахме в тази статия. Например по отношение на златото и другите суровини бихте могли да разгледате възможността за закупуване на акции в минни компании. 

Други акции, които можете да потърсите, за да се предпазите от инфлацията, са тези, които са в състояние да издържат на икономически сътресения, без да загубят търсенето на своите стоки или услуги. Например компаниите, които предлагат основни потребителски стоки - стоки за бита, от които хората се нуждаят - отговарят на тези изисквания. Основните потребителски продукти обикновено имат нееластично търсене, което означава, че потребителите ще продължат да ги купуват, независимо от финансовото си състояние. 

Как да хеджираме срещу инфлацията ? 

С платформата Admirals можете да се предпазите от инфлацията, като използвате всички методи, които разгледахме в тази статия! 

Сметката Trade.MT5 позволява на трейдърите да търгуват ДЗР на редица суровини, включително злато, докато сметката Invest.MT5 позволява на инвеститорите да купуват акции в над 4500 компании и повече от 200 ETF-и по целия свят! 

Последвайте страницата на Admirals Academy и YouTube канала за безплатни обучителни ресурси. 

*Инвестирането носи риск!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ