Fitch понижи дългосрочните рейтинги на Украйна

Fitch понижи дългосрочните рейтинги на Украйна

Fitch Ratings понижи дългосрочния рейтинг на емитента на Украйна в чуждестранна валута (LTFC) от „CC“ на „C“. Fitch обикновено не присъжда прогнозни оценки на суверенни държави с рейтинг „CCC+“ или по-нисък.

Дългосрочните РДП в местна валута се потвърждават на 'CCC-', краткосрочните РДП - на 'C', а таванът на рейтинга на страната - на 'B-', се казва в прессъобщение на агенцията.

„Понижаването на дългосрочния рейтинг на Украйна в чуждестранна валута отразява мнението на Fitch, че принципното споразумение, постигнато на 22 юли между правителството на страната и някои притежатели на еврооблигации относно условията за тяхното преструктуриране, означава начало на процес, подобен на фалит“, отбелязват от Fitch.

Според Fitch това споразумение с външни кредитори, в съответствие с критериите на агенцията за определяне на суверенни рейтинги, е по същество суап на дълг в затруднено положение, „тъй като предвижда намаляване на главницата и лихвите и удължаване на падежите“, пишат експертите на агенцията.

Fitch очаква, че украинските власти няма да обслужват външния дълг, включително купонните плащания по еврооблигациите с падеж през 2026 г., насрочени за 1 август, докато не бъде постигнато окончателно споразумение с облигационерите.

Fitch прогнозира, че дефицитът в държавния бюджет ще остане висок - 17,1 % от БВП през 2024 г., а продължаващите военни действия (разходите за отбрана са 31,3 % от БВП през 2023 г.) ще запазят повишената зависимост от външно финансиране. Агенцията оценява, че дългът на Украйна ще нарасне до 92,5% от БВП през 2024 г., като се изключи настоящото преструктуриране на еврооблигациите, което е доста над прогнозираната медиана от 70,3% за държави с рейтинг „B/C/D“.

Агенцията посочва, че в края на юни международните резерви на Украйна възлизат на 37,8 млрд. долара, като през последните три месеца са намалели поради увеличените продажби на валута. „По-голямата гъвкавост на валутния курс, надеждният набор от политики и продължаващата официална подкрепа по програмата на МВФ намаляват рисковете за макроикономическата и финансовата стабилност в краткосрочен план“, смятат от Fitch.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ