Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|FT към инвеститорите: Не бягайте от развиващите се пазари

Митническите спорове, геополитическото напрежение и потенциалната рецесия в САЩ са фактори, които едва ли правят инвестициите на развиващите се пазари много атрактивни в момента, имайки предвид всички рискове от "странични щети" за по-уязвимите икономики. Но, въпреки това, тази несигурност не е повод за бягство, а точно обратното - причина да се разгледат по-внимателно този тип активи, пише Financial Times.
Облигациите на развиващите се държави предлагат един от най-добрите начини да се капитализира волатилността, но ключовото е да се избягва „капана на индексите“ и да не се следват пасивно кредитните индекси, смятат експертите.
В продължение на години развиващите се пазари разочароваха инвеститорите, защото конвенционалните стратегии, базирани на индекси, са груби инструменти в епоха, която изисква прецизност. Не всички развиващи се пазари и сектори са еднакви - залогът върху мексиканската индустрия за авточасти, например, носи съвсем различни рискове от обезпечен заем в долари на турска корпорация.
Капанът на индексите
Индексите обединяват печелившите и губещите, като представянето им понякога се влияе от случайни или еднократни събития. Резките спадове в стойността на руския и украинския дълг през 2022 г. след нахлуването на руската армия в Украйна са типичен пример. Същото може да се каже и за близо 20-процентното тегло на Аржентина в индекса на облигациите на развиващите се пазари на JPMorgan през 2001 г., малко преди фалита на страната по-късно същата година. Аржентинските облигации паднаха с почти 70% и доведоха до съществена загуба за инвеститорите, които бяха притиснати от движението на индекса.
Подобни капани могат да бъдат избегнати със стратегия, която се фокусира върху сделки с публичен кредит с висока предвидимост и силно обезпечено частно кредитиране. Частните облигации са доказан клас активи, който според Morgan Stanley се е разширил до около 1,5 трилиона долара към 2024 г. Сега този инструмент се превръща и във възможност за развиващите се пазари, които могат да предложат висока доходност и обезпечени заеми с по-високи нива на сигурност.
В много отношения частното кредитиране на развиващите се пазари изглежда сякаш е в подобен етап на развитие на кредитирането на развитите пазари преди 15 години. Впоследствие този пазар претърпя бум, осигурявайки силна възвръщаемост.
Директното кредитиране, деноминирано в долари, също така избягва риска от отрицателни валутни колебания, докато твърдите обезпечения, като фабрики, централи или лични недвижими имоти, осигуряват защита от спад, смекчавайки риска от неизпълнение. Обезпечението стимулира готовността за плащане и постигането на подходящи резултати, дори при принудително събиране на вземанията. Собственикът на една фамилна корпорация, например, ще бъде силно мотивиран да изпълнява задълженията си, ако семейното имение, притежавано от поколения, е заложена на карта.
Рискове от рецесия
Несъмнено в момента има опасения относно забавянето на световния растеж. Но отделните държави и кредитополучатели заслужават по-задълбочен поглед. Въпреки целия шум около Мексико и митата на Тръмп, песото задържа позициите си, което е сигнал за продължаващото доверие в страната. То се е повишило с около 5,5% спрямо долара от началото на годината до момента и с около 2,6% от обявяването на митата от така наречения „Ден на освобождението“ на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Президентът Клаудия Шейнбаум запази хладнокръвие в преговорите с администрацията на Тръмп. Това може да доведе до намаляване на митата или разширяване на „изключенията“ за някои индустрии, което ще позволи на бума на т. нар. „ниършоринг“ (от англ. "nearshoring" - локализиране на производства близо до САЩ) да продължи.
Източна Европа, където Германия увеличава разходите за отбрана и икономическата си активност, може да спечели от нарастващите капиталови потоци и диверсификацията на веригата за доставки. А търговското споразумение на блока Меркосур с ЕС предлага икономическа устойчивост на латиноамериканските износители.
Освен това, международните банки на развиващите се пазари никога не са отменяли рестриктивната си политика след световната финансова криза през 2008 г., оставяйки малките и средни корпорации гладни за капитал. Независимо от състоянието на преговорите за митата, инфлацията в САЩ или нестабилността на фондовия пазар, добре структурираният кредит остава търсен актив. Все още ще има бразилски селскостопански компании, например, които се нуждаят от оборотен капитал, обезпечен с акции, или семейни конгломерати в Източна Европа, готови да заложат активи и парични потоци, за да осигурят необходимите им оперативни финансови средства.
С много строги правни клаузи за принудително изпълнение на плащането, инвеститорите могат да задоволят тези нужди и да получат експозиция към динамични, бързо развиващи се индустрии на развиващите се пазари по сигурен начин.
Чрез комбиниране на висококачествен публичен и частен кредит, както и чрез използване на пазарните колебания за ликвидност, инвеститорите не само могат да се защитят в настоящата несигурна среда, но и да реализират впечатляваща доходност.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.