ГЕРБ- СДС се обявиха против намаляването на прага за кешовите плащания, ПП-ДБ предлагат това да стане плавно

ГЕРБ- СДС се обявиха против намаляването на прага за кешовите плащания,  ПП-ДБ предлагат това да стане плавно

Намаляването на прага за кешовите плащания от 10 000 на 5 000 лева, предвидено в пакета данъчни закони, внесен за обсъждане в парламента, предизвика депутати от различни групи да заявят позициите си  ден преди да бъдат обсъдени в пленарната зала. От ГЕРБ-СДС и "Възраждане" са против, а "Продължаваме промяната--Демократична България" се обявиха за плавно намаляване на кешовите плащания.

 "Ние смятаме и повечето организации, които изпратиха становища по данъчните законопроекти казват, че те ще увеличат единствено административната тежест за гражданите, за бизнеса, а и за приходните агенции, които ще трябва да ги изпълняват. Поради това  се отнасяме с резерви към тях. Нашата парламентарна група не подкрепи и в ресорните комисии нито един от предложените проекти в данъчните закони. Също е и отношението ни към ограничаването прага на разплащанията в брой", каза депутатът от  ГЕРБ- СДС Александър Иванов, цитиран от БНТ.

Влизаме в дебат за прага на кешовите разплащания - дали да бъде намален от десет на пет хиляди лева, заяви  пред журналисти в парламента Мартин Димитров, депутат от  ПГ „Продължаваме промяната – Демократична България“, който е  и  член на Комисията по бюджет и финанси.

Димитров обясни, че предложението на финансовото министерство да бъде намален този праг от10 000 на 5000 лева има своята логика във връзка с мерките за ограничаване на сивата икономика. Той припомни, че преди време и ГЕРБ са предлагали същото намаление. Димитров уточни, че неговото лично мнение е, че ако този праг изобщо се пипа, то това трябва да става плавно, например с намаление от десет на осем хиляди лева. Това е едната алтернатива, а другата е въобще да не се променя, добави депутатът., цитиран от БТА. 

Димитров обясни, че зад тезата изобщо да не се променя прагът стоят два много важни аргумента – единият е, че заради инфлацията, която се натрупа в последните години, въпросните десет хиляди лева, са с много намалена покупателна способност, а другият – е, че в малките населени места няма толкова развита клонова мрежа на банките и толкова банкомати, което по думите му би натоварило прекомерно хората в малките населени места.  

Цончо Ганев от  ПГ на "Възраждане" пък заяви: "Правителството и управляващата сглобка дойде в парламента и спечели изборите с обещанието, че няма да вдига данъци по никакъв повод, а въпреки това тези данъчни закони започват и свършват с вдигане на данъците, както за корпоративни клиенти, така и за всеки един от нас като частни лица. Стигаме до там, че вървим по пътя да ограничим и кешовите плащания от 10 000 на 5 000. Липса ясна и точна обосновка, защо се прави".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ