Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Големите банки искат да оставят в миналото търговския хаос от митата на Тръмп

Каква разлика прави едно тримесечие за нагласите около най-големите банки в САЩ - преди три месеца над сезона на отчетите за първото тримесечие витаеше песимизъм, тъй като банкерите бяха изправени пред забавяне при сделките и пазарен хаос, последвал обявяването на тарифите на американския президент Доналд Тръмп на 2 април за т. нар. „Ден на освобождението“, както и предупреждения за „значителни сътресения“ и възможна рецесия.
Това мрачно настроение беше заменено от умерен оптимизъм в навечерието на началото на сезона на корпоративните отчети за последното тримесечие, който започва утре с докладите на JPMorgan Chase, Wells Fargo и Citigroup.
„През април имаше усещане, че светът свършва и тези банки ще бъдат в беда поради високата несигурност“, коментира пред YahooFinance Кен Леон от CFRA Research. „Но не видяхме нищо подобно“.
Няколко горещи първични публични предлагания и големи сливания помогнаха на сектора, като в същото време администрацията на Тръмп започва да разхлабва капиталовите и надзорни правила за големите банки.
Много големи банки също обявиха нови планове за обратно изкупуване на акции и увеличение на дивидентите, след като преминаха годишния си стрес тест на Федералния резерв, което доведе ентусиазма на инвеститорите до нов връх на 3 юли, когато цените на акциите на JPMorgan, Goldman Sachs и Morgan Stanley достигнаха рекордни нива.
Това, което много инвеститори ще искат да чуят от големите банки през следващата седмица, е, че има още една причина да се запази този импулс и че априлските трудности вече са зад гърба ни.
„Мисля, че инвестиционното банкиране е история за две тримесечия – едното започна бавно, а сега има възстановяване“, каза главният изпълнителен директор на Morgan Stanley Тед Пик на конференция, организирана от неговата фирма в началото на юни.
Някои анализатори споделят тази оптимистична перспектива.
„Капиталовите пазари се завръщат“, отбеляза анализаторът на Morgan Stanley Бети Грасек в началото на юли.
Грасек и други прогнозират, че някои банки, като JPMorgan и Goldman Sachs, може да надминат предишните си прогнози за финансови резултати в инвестиционното банкиране, предвид рязкото покачване през втората половина на тримесечието. Goldman Sachs ще представи финансовия си отчет в сряда, заедно с Morgan Stanley и Bank of America.
Анализаторът на акции на Barclays Джейсън Голдбърг също твърди, че има голям шанс водещите банки да надминат очакванията на Уолстрийт за тримесечните печалби.
Повечето от тях „надминаха консенсусните очаквания доста лесно през последната година“, написа Голдбърг в началото на юли.
Но има и някои причини за безпокойство, тъй като банките продължават да се сблъскват с редица неизвестни след покачването на акциите.
Във вторник анализаторът на HSBC Сол Мартинес понижи рейтинга на акциите на JPMorgan и Goldman Sach.
Ползите от облекчаването на капиталовите изисквания, подобреното сключване на сделки и непроменените лихвени проценти са взети предвид в оценките на този етап, посочи Мартинес в изследователска бележка.
„Макро несигурността остава и евентуалните намаления на лихвените проценти и по-бавният икономически растеж изглежда се омаловажават“, добави той.
Анализаторът на Baird Дейвид Джордж направи подобно предупреждение в края на юни, когато понижи рейтинга на JPMorgan.
„Осъзнаваме, че JPM е най-добрият франчайз в класа си, с доминиращ дял във всички свои бизнеси, но просто смятаме, че очакванията тук са супер високи“, написа Джордж.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън е един от банковите ръководители, който не е особено оптимистично настроен относно пазарите в навечерието на публикуването на финансовите резултати.
Миналия четвъртък, на събитие в Дъблин със заместник-премиера Саймън Харис, той каза, че според него „на пазарите има самодоволство“ относно тарифите и че по-високи лихвени проценти от Федералния резерв все още са възможни.
„Мисля, че вероятността за тези повишени лихви е по-висока, отколкото смятат другите“, каза той. „Ако пазарът определя 20% вероятност, аз определя 40% до 50% вероятност.“
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.