Гопинат, МВФ: ЕЦБ и другите централни банки трябва да продължат да вдигат лихвите

Гопинат, МВФ: ЕЦБ и другите централни банки трябва да продължат да вдигат лихвите

Гопинат, МВФ: ЕЦБ и другите централни банки трябва да продължат да вдигат лихвите

Европейската централна банка и другите водещи централни банки трябва да запазят курса на укротяване на инфлацията, дори когато нарастващите разходи по заемите повишават перспективите за рецесия, Това заяви Гита първият заместник-управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ) Гопинат, цитирана от Блумбург.

„Връщането на инфлацията към целта отнема твърде много време“, каза тя на годишния форум на ЕЦБ в Синтра, Португалия. „Това означава, че централните банки, включително ЕЦБ, трябва да останат ангажирани с борбата с инфлацията въпреки рисковете от по-слаб икономически растеж“, добави тя.

Гледайки в бъдеще, структурните промени в икономиката ще доведат до повече ценови рискове и може да изискват от централните банки да прецизират своите стратегии, заяви Гопинат. Нещо повече, финансовият стрес може да породи напрежение между цените и целите за финансова стабилност, каза тя в понеделник вечерта.

Представители на ЕЦБ се събраха в Португалия, за да оценят колко дълго ще трябва да продължи техният цикъл на затягане на паричната политика, за да бъде инфлацията върната до целта от 2%. Въпреки че общата инфлация се понижи след спада на разходите за енергия, основата инфлация се оказва много по-устойчива и може да се е увеличила през юни.

Подобно на президента на ЕЦБ Кристин Лагард, Гопинат призова правителствата да се присъединят към борбата срещу инфлацията, вместо да добавят към проблемите с фискална подкрепа. Това би позволило повишаването на лихвите да приключи по-рано и би ограничило някои от последствията.

„Някои странични ефекти от борбата с инфлацията чрез парична политика могат да бъдат намалени, като се даде по-голяма роля на фискалната политика“, каза тя. В крайна сметка обаче Гопинат твърди, че „от централните банки зависи да осигурят ценова стабилност, независимо от фискалната позиция“.

Те до голяма степен подчертаха решимостта си да го направят. ЕЦБ почти обеща ново увеличение на лихвите през юли. Английската централна банка остава твърдо в режим на нарастване, дори когато ипотечната криза се задава. В САЩ Федералният резерв сигнализира, че са вероятни още увеличения на лихвените проценти – въпреки че не е имало критики на последното си заседание.

Подчертавайки неотдавнашното финансово напрежение в Корея, Обединеното кралство и САЩ, Гопинат каза, че централните банки „могат да толерират малко по-бавно връщане към целта за инфлация, за да предотвратят системен стрес“.

Структурните фактори – като преструктурирането на глобалните вериги за доставки, геополитическата фрагментация и изменението на климата – също заплашват да подхранват по-дългосрочна инфлация, което означава, че връщането към свръхниските лихвени проценти, наблюдавани преди пандемията, е по-малко вероятно.

„Може да се наложи централните банки да реагират по-агресивно, ако шоковете в предлагането са широкообхватни и засягат ключови сектори на икономиката или ако инфлацията вече е надвишила целта“, каза Гопинат. „Те може също така да се наложи да реагират по-агресивно в една силна икономика, в която производителите могат да прехвърлят по-лесно увеличението на разходите, а работниците са по-малко склонни да приемат реални спадове на заплатите“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ